„Musíte se modlit.“ Rodiče popisují, jak se hledá logoped

Datum publikace: 25. 08. 2023
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Půl roku hledání a s tím spojené náklady v řádu tisíců korun. Takové zkušenosti líčí rodiče, kteří hledali pro své děti logopeda, za kterým by mohli dojíždět. Problém není regionální, ale plošný, jak ukazují i aktuální data.

Shánění logopeda pro syna přirovnává Vlasta Bari z Královéhradeckého kraje k obdobně trnité cestě, jakou valná část Čechů absolvovala při hledání zubaře, který přijímá nové pacienty. „Obvolala jsem všechny logopedy v blízkém i vzdáleném okolí. Čekací doba? Minimálně půl roku. A to se ještě musíte modlit, aby z pořadníku před vámi někdo vypadl,“ líčí peripetie matka tří dětí. Žádala o pomoc pojišťovnu, která sice slíbila kontakty, ale následně se neozvala. Po urgencích a osobní návštěvě na pobočce dostala tipy na dva logopedy.  „Oba už jsem stejně měla obvolané a věděla, že nepřibírají. I tak mi bylo řečeno, ať to zkouším. Kdybych měla spočítat, kolik jsem projela a provolala sháněním logopeda, troufám si říct, že bych se dostala k částce zhruba 3000 korun,“ vypočítává Bari náklady. Dočasně proto sáhla po specialistovi, který není hrazený přes pojišťovnu a účtoval si 1500 korun za hodinu. Jak ale zmiňuje, dávat takovou částku několikrát do měsíce si dlouhodobě nemohla dovolit. Nakonec se jí poštěstilo a po půl roce hledání náhodou narazila na logopedku v Jilemnici. K té už nyní dochází dvě z dětí a Bari si péči chválí. Nevadí jí ani to, že musí potomky vozit zhruba 20 kilometrů.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-musite-se-modlit-rodice-popisuji-jak-se-hleda-logoped-235166

Žena učí děti