Konec domácích úkolů? Děti přetěžují, znechucují jim školu a jsou diskriminační

Datum publikace: 20. 02. 2023
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Domácí úkoly děti rozvíjí, jen pokud jsou motivační a neslouží jako forma trestu. Nová iniciativa upozorňuje, že úkoly nemohou být povinné a hodnocené.

„Dostává opravdu obrovskou nálož. Úkoly ze všech předmětů na každý den včetně víkendů. Na jarní prázdniny dostali psaní na čtyři stránky, hromadu čtení a příklady na celou A4,“ říká Seznam Zprávám Lucie, jejíž dcera navštěvuje základní školu. Trable prý rozhodně nemá jen její dítě, ale, jak ví od dalších rodičů, i ostatní školáci ze třídy. S dcerou se snaží, ale sem tam přeci jen na nějaký úkol zapomenou. V takovém případě hned přiletí do žákovské knížky červený vykřičník. Znovu se tak aktuálně otevírá debata o tom, jestli mají být domácí úkoly povinné. Iniciativu nyní převzala výzva Společně za dobrovolné domácí úkoly. Její autorka Helena Zitková z Univerzity Pardubice sice uznává, že domácí úkoly mohou fungovat jako cenný způsob prohlubování učiva, na druhou stranu ale podle ní učitelé nesmějí jejich plnění vyžadovat a za neodevzdání rozdávat pětky. A hlavně nepřetěžovat děti a z rodičů nedělat pomocné učitele. „Školy používají domácí úkoly špatně – ano, jako mocenský nástroj. Otevřená výzva byla sepsaná proto, aby bylo v domácích úkolech již jasno, aby se konečně veřejnost z oficiálních zdrojů dozvěděla jasnou a jednoznačnou informaci o tom, že domácí úkoly nemohou být povinné,“ popisuje pro Seznam Zprávy Zitková.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-konec-domacich-ukolu-deti-pretezuji-znechucuji-jim-skolu-a-jsou-diskriminacni-225907#utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Děti se učí