Jsou staří a vyčerpaní. Třetina pediatrů je v důchodovém věku, rodiče je shání marně

Datum publikace: 03. 04. 2023
Periodikum:
zpravy.aktualne.cz
Takřka každému sedmému praktickému lékaři pro děti a dorost je více než 70 let. A situace se zhoršuje. Základní zdravotní péče o děti nyní do velké míry stojí na lékařích v důchodovém věku, mezi pediatry se samostatnou ordinací jich tvoří třetinu. Někteří sami uznávají, že jsou vyčerpaní. Česko jejich služby ale potřebuje, i s nimi totiž nyní chybí zhruba 300 ordinací.

Sehnat pro své dítě praktického lékaře se stává pro některé rodiče obtížným úkolem. Zvlášť v některých regionech je situace kritická. Stanislava Konova se před dvěma lety přestěhovala do Kladna. Dosud se jí tam však lékaře pro své děti sehnat nepodařilo. Podobné problémy řešila i Renata Weis, když v největším středočeském městě její dětská lékařka skončila. "Musíme dojíždět do ordinace až do Stochova. A protože nemáme auto, cestujeme vždy hromadnou dopravou. V okolí našeho bydliště však nikdo nové pacienty nepřijímá," popisuje situaci. Cesta s nemocným dítětem do ordinace a zpátky jí tak zabere téměř dvě hodiny. Situace na Kladensku je přitom výrazně lepší než v jiných regionech v republice. Nejhůře je na tom okres Praha-východ a Domažlicko, kde na jednoho pediatra připadá takřka 2000 dětí. "Lékaře nyní nemá téměř 400 tisíc dětí. V posledních pěti letech přitom bez náhrady zaniklo víc než 330 ordinací praktických lékařů pro děti a dorost. Do toho přišly ukrajinské děti. I když se snažíme, nemůžeme to v žádném případě zvládnout. Jsme vyčerpaní a staří," podotýká pediatrička Eva Vitoušová, která ordinuje v okrese Praha-východ. V Česku je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky jen 1800 pediatrických ordinací. Mezi lety 2004 a 2019 ubylo 13 procent ordinací dětských lékařů, zatímco za tu doby přibyly desítky tisíc dětí.

Celý článek najdete zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nedostatek-praktickych-lekaru-pro-deti/r~dd282b7ccfd911ed8c6f0cc47ab5f122/

Nemocná dívka leží v posteli