Jak těžký život mají dcery narcistických matek

Datum publikace: 21. 05. 2023
Periodikum:
novinky.cz
Narcistické matky považují odborníci za jedny z nejkomplexnějších a nejškodlivějších typů lidí. Být jejich dcerami tak není vůbec snadné. Jejich doménou totiž je, že nedovedou projevit uznání, lásku a pozornost. Zavděčit se jim je tak téměř nemožné. Dcery se tak musí smířit, že nic neudělají správně, a když už se jim něco povede, místo pochvaly se dočkají jen znevážení svého úspěchu.

Narcistická matka se ze své dcery snaží vytvořit přesnou kopii sebe sama, a to promítáním svého vlastního ega a všech svých nejistot. Její výchova je tak plná kontroly a nedostatku empatie. „U narcistických matek se točí vše jen kolem nich a je celkem jedno, jestli jsou posedlé akademickými tituly, pořádkem, sexem či drogami. Je jedno, zda jsou to tzv. okázalé extrovertní matky, matky zaměřené na výkon, matky s psychosomatickými projevy (využívající nemoci k manipulaci ostatními), závislé matky, emočně nenaplněné matky či matky skutečně kruté. Všechny se především nedokážou vcítit do pocitů druhých. A nevědí si rady ani s vlastními pocity. Všechny a všechno kolem neustále posuzují. Neuznávají vaše soukromí,“ vysvětluje terapeutka Karyl McBrideová ve své knize „Budu vůbec někdy dost dobrá?“

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-jak-tezky-zivot-maji-dcery-narcistickych-matek-40431926?

matka a dcera