Děti, které znakují už před kochleární implantací, se pak lépe učí mluvený jazyk

Datum publikace: 18. 01. 2023
Periodikum:
idetskysluch.cz
Klinická psycholožka Eva Vymlátilová stála u zrodu programu kochleárních implantací dětí v České republice. Prakticky všechny děti, které za uplynulých 30 let dostaly kochleární implantát ve Fakultní nemocnici Motol, prošly její ordinací. Bylo jich 800 a stále přibývají další. Zeptali jsme se jí, jak dnes probíhá psychologické vyšetření, které musí rodiče se svými dětmi absolvovat, když se rozhodnou pro kompenzaci kochleárním implantátem.

Proč je nutné před implantací psychologické vyšetření dítěte? Co je jeho cílem?

Psychologické vyšetření má tři cíle. Nejprve je nutné zjistit, jaké má vyšetřované dítě mentální předpoklady pro využití kochleárního implantátu. U kojenců a batolat k tomu používáme vývojové škály, u starších dětí neverbální testy rozumových schopností. Pozorujeme i chování dítěte v průběhu vyšetření. Zjišťujeme, jak se soustředí, zda navazuje oční kontakt, jak si zvyká v novém prostředí a všímáme si i všech jeho dalších projevů.

Celý článek najdete zde: https://www.idetskysluch.cz/panel-expertu/psycholog/deti-ktere-znakuji-uz-pred-kochlearni-implantaci-se-pak-lepe-uci-mluveny-jazyk/

znaková řeč