Děsivá statistika: Téměř každý třetí člověk se setkal s domácím násilím

Datum publikace: 17. 07. 2022
Periodikum:
fitsrozumem.cz
V červnu letošního roku odstartovala iniciativa zaměřená na problematiku domácího násilí. Své síly na ní spojili lidé z politické, komerční i neziskové sféry. Jejím cílem je v první fázi především edukace veřejnosti ohledně oblasti domácího násilí. Následovat by měly legislativní změny.

„V českém prostředí se pojem domácí násilí redukuje na partnerské vztahy. Naším cílem je edukovat veřejnost o tom, že  tato problematika má mnoho forem a také podob. Dle dostupných dat se domácí násilí dotýká až 2 500 domácností s dětmi ročně, přičemž nahlášeno bývá jen 5 – 10 % případů. Tato čísla jsou alarmující,” říká spoluautorka projektu, poslankyně Barbora Urbanová a dodává: „naším cílem je jednotná a koncepční úprava. Pokud chceme uspět a domoci se práv obětí, musí panovat konsensus napříč celým stranickým spektrem.”

Pod svícnem si klade za cíl všechny tyto oběti, ale i širokou veřejnost, oslovit a seznámit s problematikou. „Název iniciativy evokuje přísloví ‚Pod svícnem je největší tma‘, tedy, že k tomu největšímu ohrožení může docházet tam, kde to nikdo nečeká. Kde se máme cítit nejvíce v bezpečí. Za dveřmi našich domovů,” říká autorka konceptu Michaela Studená.

Součástí kampaně iniciativy Pod svícnem je petice za zákonnou ochranu obětí domácího násilí. Následovat budou vizuály, které budou sloužit k edukaci problematiky. Komunikace projektu bude probíhat také skrze sociální sítě, nabídne kontakty a možnosti pomoci.

Celý článek najdete zde: https://www.fitsrozumem.cz/zdravi/desiva-statistika-temer-kazdy-treti-clovek-se-setkal-s-domacim-nasilim/11271/

muž s rukou v pěst