Lymfom se dá vyléčit — Leukémie už není hrozba — Hematoonkolog Karel Indrák

Autor/ka
Rok vzniku:
2012
Jazyk dokumentu
Čeština
Druh dokumentu:
Videozáznam
Online dostupnost
Ano
Podrobnosti o dokumentu

Každé dvě hodiny onemocní v průměru v České republice další člověk rakovinou krve. Nejčastěji se v těle zblázní bílé krvinky. Místo aby zajišťovaly obranyschopnost organismu, mění se v nádorové buňky. Jaké zbraně mají lékaři a jaké šance pacienti?

Není tak známý jako například leukémie, je to ale šestý nejčastější zhoubný nádor v Česku. Vzniká v lymfatických uzlinách a šíří se dál do těla. Ročně postihuje už více než dva tisíce pacientů. Naději na uzdravení přinášejí transplantace vlastních kmenových buněk i cílené léky. Léčba je náročná, ale často úspěšná.
Doby, kdy se leukémie rovnala ortelu smrti, jsou pryč. Akutní a chronická leukémie patří stále k nejtěžším chorobám, zhoubné buňky pronikají do celého těla. Podle typu nádoru se ale může vyléčit až 90 % nemocných. Vedle transplantací krvetvorných buněk zachraňují život, stejně jako u lymfomů, nové léky.
Patří k české i evropské špičce v oboru. Hematologie prodělala neuvěřitelný rozvoj, ať už jde o diagnostiku, přístroje, léky, a hlavně šance pacientů. Profesor Indrák má na kontě několik cenných objevů, založil laboratoř molekulární biologie a vsadil na obrovské možnosti genetiky. Je dlouholetým přednostou kliniky FN v Olomouci.

Délka videozáznamu: 00:25:47.

Zdroj dat
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10315080042-tep-24/412231100222016/