V Praze vzniklo nové terapeutické centrum, které poskytne psychiatrickou pomoc dětem i dospělým

Datum publikace: 05. 05. 2023
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Dětí a dospívajících, kteří mají psychické problémy, přibylo podle lékařů za posledních deset let o dvacet procent. Na potřebnou pomoc u psychiatra pacienti ale čekají i několik týdnů. U lůžkové péče je situace ještě horší. Proto teď v Praze otevřel spolek Neposeda nové terapeutické centrum Reset. Péči tam najdou děti i jejich rodiče.

Hlavně s úzkostmi se patnáctiletá Sára potýká už od první třídy. Ve škole postupně přestala mluvit s učiteli i spolužáky. „Pak už se ty problémy jenom stupňovaly. Začalo sebepoškozování, poruchy příjmu potravy, deprese. Nemohla jsem vstát z postele, dojít si na záchod,“ popsala. Chodila k psychologovi i k psychiatrovi, nakonec musela Sára nastoupit do psychiatrické léčebny. Akutně do Motolské, pak do Thomayerovy nemocnice, na místo v Bohnicích čekala měsíc a půl. „Pak jsem si říkala, že už nechci na další půlrok do Bohnic. Že je to dlouhé a už nemám sílu se dál léčit,“ přiznala dívka. Intenzivní léčba jí nakonec pomohla. Aktuálně chodí na doléčení do terapeutického centra Reset. Nově ho otevřel v Praze 9 spolek Neposeda. Kapacitu plánovali pro sto lidí ročně, zájem je už teď trojnásobný. Původně nabízeli hlavně preventivní sezení u terapeutů, řeší ale i vážnější případy.

Duševním onemocněním trpí každé sedmé dítě

„Dost často na terapie dochází děti, které jsou už na doléčení nebo už je to v takové fázi, že by to bylo na psychiatra, ale samozřejmě je nemůžeme odmítnout, když víme, že tu péči jinde nedostanou,“ vysvětlila ředitelka Reset centra Jana Hamplová. „S tím, s čím se na nás teď obracejí, by šli v minulosti ihned na hospitalizaci,“ poznamenal terapeut centra Tomáš Majtán.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3583566-v-praze-vzniklo-nove-terapeuticke-centrum-ktere-poskytne-psychiatrickou-pomoc-detem

Dívka sedí u vody