Trans děti terčem šikany. Jak se správně zachovat, když vaše dítě zkoumá svou identitu?

Datum publikace: 17. 04. 2023
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Trans a nonbinární děti a dospívající jsou v Evropě podle dostupných dat často terčem šikany. Kromě útoků ze strany spolužáků a spolužaček se jim navíc běžně nedostává zastání od pedagogů a pedagožek. „Jako terapeuti se často setkáváme s lidmi, kteří v dětství zažívali šikanu a nesou si následky,” říká v Houpačkách psycholog a psychoterapeut Miroslav Šubrt, který se queer psychologií zabývá.

„Část trans dětí se setkává s nepřijetím ze strany spolužáků a učitelů, s nepochopením toho, co se v nich děje,” podotýká psychoterapeut. Z průzkumu, který v roce 2021 provedla belgická nezisková organizace IGLYO společně s organizací UNESCO, na nás padají nepříjemná data. V evropských školách podle něj zažilo šikanu kvůli své genderové identitě a prezentování sebe sama 90 procent trans žen, 59 procent trans mužů, 45 procent nonbinárních a genderově nonkonformních lidí, 40 procent intersex lidí. „Taková šikana posiluje pocity méněcennosti,” říká k tomu Šubrt. Šikana na základě identity může v dětech zanechat stopy v podobě zvýšené úzkostlivosti. Odmítavé prostředí ve škole tak může mít vliv na dospělý život trans a nonbinárních dětí. „Jako terapeuti se často setkáváme s lidmi, kteří v dětství zažívali šikanu a nesou si následky. Často jsou to sociální fobie a nejistoty,” podotýká.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/trans-deti-tercem-sikany-jak-se-spravne-zachovat-kdyz-vase-dite-zkouma-svou-8970930

Smutná dívka