- Domů
- O čem se mluví
- Šéf je psychopat, dítko má "adéhádé". Ale vůbec to tak není. Jak některé pojmy z psychologie pronikají do běžné mluvy a co to může dle odborníků způsobit?
Šéf je psychopat, dítko má "adéhádé". Ale vůbec to tak není. Jak některé pojmy z psychologie pronikají do běžné mluvy a co to může dle odborníků způsobit?
Datum publikace: 23. 02. 2025
Periodikum:
svetzeny.cz
Zamysleli jste se někdy nad tím, jaká slova ve svém výrazivu používáte? Asi každému se občas povede pronést větu: „Mám depku“ nebo o někom ve svém okolí pronést, že „je psychopat“, či se nestydíme ani o živějším dítěti s úsměvem pronést, že "má ADHD". Aniž bychom si to však uvědomovali, používáme pro označení běžných stavů pojmy týkající se závažných duševních poruch, které se bez odborné péče neobjedou.
Tyto pojmy navíc nemají s tím, že někomu jen prachobyčejně ujedou nervy nebo zrovna vstane s náladou pod psa naprosto nic společného. Nejde o to, že tyto fráze použijeme, úskalí nastává v tom, že tím bohužel snižujeme závažnost toho, co problémem duševního zdraví skutečně je.
Proč bychom měli přestat používat psychologické pojmy "jen tak"
„Je to psychopat,“ žena "hysterka" dítko „má a-dé-há-dé,“ jsou pojmy, které značí závažný psychický problém, který se bez odborné pomoci neobejde. Používáním těchto pojmů v běžné komunikaci snižujeme jejich závažnost i skutečný význam, které brání porozumění tomu, jak drtivý dopad tyto a jim podobné psychické stavy na náš život skutečně mohou mít. Z tohoto důvodu bychom měli tyto pojmy přestat používat v běžné komunikaci, abychom neznevažovali jejich závažnost.
Celý článek najdete zde: https://www.svetzeny.cz/psychologie/sef-je-psychopat-ditko-ma-adehade-ale-vubec-tak-neni-jak-nektere-pojmy-z-psychologie
