Přibylo sebevražd dětí, psychiku zhoršil covid i odpudivá kampaň, říká zmocněnkyně

Datum publikace: 14. 02. 2023
Periodikum:
zpravy.aktualne.cz
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková se dlouhodobě věnuje také pomoci dětem, které mají psychické problémy. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o tom, proč stát v této oblasti zaspal a co by poradila rodičům, kteří potřebují pro děti tuto pomoc. Podstatné podle ní je řešit psychické problémy co nejdříve, než se prohloubí a způsobí nevratné škody.

Často slyšíme, že stav psychologické pomoci dětem, ale i dospělým je v Česku špatný. Jak byste ho popsala vy?

Situace není jednoduchá. I když se řada věcí postupně zlepšuje, změny se stále nedějí dost rychle a na všech úrovních.

V čem vidíte hlavní příčinu tohoto stavu?

Psychickými obtížemi jsou často ohroženy děti, které nevyrůstají v bezpečném a stabilním prostředí. Nicméně, v posledních letech je více a více zřejmé, že duševní obtíže mohou potkat kohokoliv z nás, dospělé i děti, a to i z plně funkčních rodin. Pohybuji se v tématu ochrany práv ohrožených dětí a rodin 25 let. A celou tu dobu jsme usilovně bojovali o to, aby pro politiky a vlády bylo toto téma jednou z priorit. Aby se u nás například sjednotil roztříštěný systém  pomoci. Abychom posílili prevenci i včasnou pomoc dětem a rodinám v zátěžových situacích.

Celý článek najdete zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/psychika-deti-laurencikova/r~5133b714ab7e11eda3c0ac1f6b220ee8/

smutné dítě