Odborník na alkoholismus Michal Miovský: Kalamitní situace je u samoživitelek

Datum publikace: 24. 03. 2023
Periodikum:
denik.cz
V posledních letech roste počet žen závislých na alkoholu. Přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský tvrdí, že nárůst je natolik závažný, že některá ambulantní pracoviště musela kvůli náporu pacientů vyhlásit stop stav. „Vyrovnávání mezi pohlavími a hlavně životního stylu znamená, že ženy zabředávají do témat, které byly dříve dominantní pro mužskou populaci. Typicky se do toho propisuje zacházení s návykovými látkami. To generace před tím nezažily,“ říká.

Podle některých odborníků roste počet žen ve věku 25 až 40 let závislých na alkoholu. Lze v této skupině lidí mluvit o epidemii alkoholismu?

Epidemie to určitě není, protože žádné dramatické skoky nenastaly. Lze ale vysledovat dva fenomény. Jeden je dlouhodobý, kdy postupně roste počet žen v léčbě alkoholismu. To odráží detabuizaci tématu, větší společenskou reflexi, trend vyrovnávání mezi pohlavími, tedy emancipaci žen, srovnávání mezd nebo životního stylu. Tento trend nejvíce zasáhl nastupující generaci třicátnic. Tyto dámy teď přecházejí do středního věku, začínají mít děti a nyní jsou na nich vidět i negativní důsledky. Vyrovnávání mezi pohlavími a hlavně životního stylu znamená, že zabředávají do témat, které byly dříve dominantní pro mužskou populaci. Typicky se do toho propisuje zacházení s návykovými látkami. To generace před tím nezažily.

V čem se dřívější generace žen lišily?

Byly to deprese zapíjené alkoholem, utajené domácí pití, kdy ženy vytvářely minikomunity pijící někde bokem. Nebylo to společensky uvolněné jako dnes. Dříve byl alkoholismus typický pro mužskou část. Postupně se to ale vyrovnalo. Je to dlouhodobý trend od 90. let, který je součástí přirozeného vývoje společnosti.

Celý článek najdete zde: https://www.denik.cz/zdravi/michal-miovsky-alkoholismus-zavisle-zeny.html

Alkohol