Od online hraní je krůček k hazardu. Opatrnost je namístě, radí odborníci rodičům

Datum publikace: 09. 07. 2024
Periodikum:
magazin.aktualne.cz
Jsou vaše děti často online? Víte, jaké hry na internetu hrají? A jste si jistí, že v nich zbytečně neutrácí své úspory? S rostoucími možnostmi světa internetu totiž narůstají i jeho hrací příležitosti a rizika. I samotné děti a dospívající přitom vnímají, že i za běžné nákupy v aplikacích, na internetu nebo za online hry utrácí příliš peněz. Odborníci radí, na co si mají rodiče dát pozor.

České děti ve věku od 9 do 17 let své chytré telefony používají nejčastěji k přístupu na internet - 84 procent z nich to přitom podle studie dělá denně. A čím starší děti a mladiství jsou, tím častěji jsou online. Otevírá se jim tak nový svět, který jejich rodiče nemohou a možná ani nemají snahu mít plně pod kontrolou. Opatrnost je ale namístě. Podle průzkumu STEM/MARK, který si nechal zpracovat Institut pro regulaci hazardních her v rámci projektu Zodpovědné hraní, dospělí lidé uvádějí, že 44 procent mladistvých v jejich okolí hraje hazardní hry. Nejčastěji se ale v této souvislosti zmiňují z 51 procent počítačové a ze 30 procent mobilní hry nebo videohry, které do segmentu hazardního hraní ovšem nespadají. To ale neznamená, že nemohou vyvolat závislost nebo vést k nezodpovědnému utrácení na internetu. Podle studie EU Kids Online "obyčejné" online hry, které nejsou zaměřené na zisk, hraje 43 procent dětí denně a 22 procent dětí alespoň jednou týdně. Finanční stránka věci je přitom zásadní. Napomáhá totiž ke zjednodušenému rozdělení mezi gamingem a gamblingem - zatímco gaming označuje zejména hraní videoher či deskovek s cílem pobavit se, gambling je mimo jiné spojený s vkládáním peněz do sázek a důležitou nadějí na zisk.

Celý článek najdete zde: https://magazin.aktualne.cz/lifestyle/hraji-vase-deti-online-hry-ridte-se-desaterem-zodpovedneho-r/r~aeb1f5de379811ef80bfac1f6b220ee8/

 

Vybavení k počítači