Novela má zkrátit čekání na pěstouny

Datum publikace: 15. 02. 2023
Periodikum:
novinky.cz
Stovky dětí bez rodičů každoročně čekají na náhradní rodinu, ať už prostřednictvím adopce, či pěstounské péče. Bývá to běh na dlouhou trať. Zkrátit to má novela zákona o sociálněprávní ochraně dětí z dílny ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Budoucí pěstouny dosud čeká od první žádosti do přijetí dítěte zhruba rok, v němž musí absolvovat povinné školení a posouzení včetně psychologického. U žadatelů o adopci je to často proces ještě mnohem delší.

Tyto peripetie navíc často natahují krajské úřady, které mají náhradní rodinnou péči v gesci. Kapacita školicích center se kraj od kraje liší a čekací lhůty jsou v některých neúměrné.

Novela by měla platit od ledna příštího roku. Například stanoví, aby žadatel o náhradní rodinnou péči nemusel absolvovat školení a odborné posouzení v kraji, kde má trvalé bydliště, ale kdekoliv po ČR. Pěstouni, kteří si vezmou dítě, nebudou automaticky vyřazeni z evidence, což se dnes děje. Nebudou tedy muset školení i psychotesty absolvovat podruhé, když se rozhodnou pro další dítě.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-novela-ma-zkratit-cekani-na-pestouny-40422680

rodina