Nedivme se, že mají děti úzkosti. Volají spíš, když skončí škola, říká ředitelka Linky bezpečí Petrášková

Datum publikace: 18. 03. 2025
Periodikum:
irozhlas.cz
Každý den pomáhá společně se svými spolupracovníky dětem a mladistvým překonávat těžké životní situace. Zhoršujícímu se duševnímu zdraví u této věkové skupiny se nediví. „Vezměte si, co se na nás valí dnes a denně z televize, z rozhlasu, kde je pořád válka na Ukrajině, předtím to bylo tři roky v kuse všechno o covidu,“ konstatuje ředitelka Linky bezpečí Soňa Petrášková v pořadu Host Lucie Výborné na Radiožurnálu.

Linku bezpečí vymyslela původně paní Baudyšová jako pomoc týraným dětem. Kam jste se posunuli za těch 30 let? Hlavně v tématech, která děti trápí.

Není to posun úplně za 30 let, událo se to už před lety, kdy se ukázalo, že děti mají mnohem více problémů a potíží, o kterých by potřebovaly hovořit. Takže z toho jednoho tématu týraných dětí se poměrně rychle stala prostě krizová linka, kdy dítě může volat s jakýmkoliv problémem, který si v tom vějíři dokážete představit. Kde vidím velký posun, je to, že jsme před lety reagovali na mobilní telefony, které taky nebyly úplný standard, a spustila se e-mailová poradna, následně chat. Takže jdeme s dobou, byť ty děti, musíme si říct, nás trošku předbíhají. 

Které hodiny a dny jsou nejvíce zátěžové? Jinými slovy, kdy mají i rodiče zbystřit pozornost vzhledem ke svým dětem?

Rodiče by měli bystřit pozornost pořád. (směje se) Ale co se týká dětí, ty spíš volají, když skončí škola. Takže dejme tomu, že špičky ve všední dny jsou od dvou do devíti, desíti. Podle toho jsou taky i naše směny obsazeny konzultanty. No a pak jsou zajímavé samozřejmě noční o víkendu, takže pátek, sobota.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/nedivme-se-ze-maji-deti-uzkosti-volaji-spis-kdyz-skonci-skola-rika-reditelka_2503150018_elev

Schoulený chlapec v knihovně