Na pohotovost chodí až polovina dětí s banalitami

Datum publikace: 01. 08. 2022
Periodikum:
novinky.cz
Až polovina dětí navštěvuje chirurgickou pohotovost zbytečně. Důvodem jsou přehnané obavy rodičů o jejich zdraví, i když jde o odřené koleno, tvrdí zdravotníci z dětské chirurgické pohotovosti z Fakultní nemocnice Brno, největšího zdravotnického zařízení na Moravě.

Další rodiče využívají pohotovost ve večerních hodinách jako běžnou ordinaci. Proto se stává, že lékař na pohotovosti současně ošetřuje dítě se závažným poraněním a dítě se zarostlým nehtem. Jeho rodiče neměli čas s ním zajít k doktorovi a až teď si prý uvědomili, že dítě ráno jede na tábor. Obdobnou zkušenost mají i lékaři jinde. Proto zdravotníci z FN Brno na internetu zveřejnili jednoduchý seznam diagnóz, které na pohotovost nepatří. Za ošetření na pohotovosti se platí poplatek 90 korun. „Každého příchozího pečlivě ošetříme, ať přijde kdykoli a s čímkoli. Nechceme, aby rodiče začali brát zdraví dětí na lehkou váhu. Chceme, aby rodiče pochopili význam pohotovosti. Chceme, aby vzali rozum do hrsti a posoudili, zda je jejich potomek skutečně ve stavu, který vyžaduje okamžitou pomoc lékaře,“ řekl Právu profesor Ladislav Plánka z dětské chirurgie. Někdy lékaři kroutí nevěřícně hlavami nad tím, s jakými problémy přivádějí rodiče své děti na pohotovost v domnění, že jde o akutní stav.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/na-pohotovost-chodi-az-polovina-deti-s-banalitami-40404440

Medvídek s obvazy