Málo spánku zvyšuje riziko nemocí, depresí i sebevražedných myšlenek. Kolik hodin kdo potřebuje?

Datum publikace: 29. 11. 2022
Periodikum:
prozeny.cz
Spíte osm hodin, ale necítíte se po noci osvěžení? Potřeba spánku se s věkem mění a možná potřebujete strávit v posteli jinou dobu, abyste se vzbudili dostatečně osvěžení.

Zdravý spánek je nezbytný, aby tělo dostatečně zregenerovalo. Nespíte-li dost dlouho nebo není-li váš spánek dost hluboký, projeví se to na psychice, kondici i imunitě. Zaměřte se proto nejen na délku spánku, ale i na jeho kvalitu. A aby čas strávený v posteli přinášel potřebný efekt, dodržujte předtím, než se uložíte do peřin, vhodnou spánkovou hygienu. 

Jak dlouho mají spát děti

Potřeba spánku se celý život mění, nejvíce ho potřebují malé děti. Kolik hodin přesně, to vypočítal tým vedený Maxem Hirshkowitzem na Stanfordově univerzitě. Výzkum zjistil, že i školáci potřebují kolem deseti hodin. „Pro zdravé jedince s normálním spánkem je vhodná délka spánku pro novorozence (0–3 měsíce) mezi 14 a 17 hodinami, kojence (4–11 měsíců) mezi 12 a 15 hodinami, batolata (1–2 roky) mezi 11 a 14 hodinami, předškoláky (3–5 let) mezi 10 a 13 hodinami a školáky (6–13 let) od 9 do 11 hodin,“ uvedl badatel. U menších dětí se do prospaného času počítají i denní spánky.

Celý článek najdete zde: https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-a-zivotni-styl-malo-spanku-zvysuje-riziko-nemoci-depresi-i-sebevrazednych-myslenek-kolik-hodin-kdo-potrebuje-84767

Chlapec spí v posteli