Když dětství ukončí trauma. Sexuálně zneužívané děti mohou bojovat celý život

Datum publikace: 23. 05. 2024
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Mnoho z nás nedokáže pochopit, jak někdo může zneužít dítě. Přesto se to děje, častěji ze strany blízkých než úplně cizích. Oběti zneužívání mohou později samy zopakovat toto chování, což vede k mezigeneračnímu přenosu traumatu. Pro děti je důležité, aby o tom mohly mluvit, někdy se vzpomínky na traumatický zážitek mohou ale vyjevit až po desítkách let. O tématu mluví dětský psychoanalytický psychoterapeut, psychiatr a autor podcastu O dětské duši Peter Pöthe.

Proč někdo může zneužít dítě sexuálně?

Znám to teoreticky, nejsem sexuolog. Předpokládám, že na to by odpověděli sexuologové. Z mého pohledu a podle toho, co vím, je hlavní motivací moc. Je to někdo, kdo má nade mnou moc, uplatňuje svou autoritu a může si se mnou v podstatě dělat, co chce. To je hlavní motivace. Zneužívání slouží k uspokojení sexuální potřeby dospělého, pro kterého je dospělý objekt z nějakého důvodu nedostupný nebo hůře dostupný než dítě. Další kategorií jsou lidé, kteří mají takzvanou parafilii, a často jsou sami zneužívaní. Také často zneužívají lidé, kteří se stali obětí, hlavně u chlapců. Homosexuálně zneužívaní chlapci pak častěji zneužívají další chlapce. A pak je to kombinace nemorální psychopatické osobnosti a závislosti na alkoholu, kde tito lidé ztrácejí zábrany.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/kdyz-detstvi-ukonci-trauma-sexualne-zneuzivane-deti-mohou-bojovat-cely-zivot-9238822

chlapec