Je to vaše dítě, i když ho neporodíte, říká pěstounka z Liberce Simona Neumann. Proč ubývá pěstounů?

Datum publikace: 10. 08. 2022
Periodikum:
liberecka.drbna.cz
V Libereckém kraji klesl v loňském roce počet dětí, které byly umístěny do náhradní rodinné péče o dvacet procent, zájem ze strany náhradních rodičů dokonce o čtyřicet procent oproti předchozímu roku. Cesta Simony Neumann k pěstounství nebyla jednoduchá. Podělila se s námi o to, proč si myslí, že pěstounů ubývá a co pěstounství vlastně obnáší.

Adopce, pěstounství či poručenství?

Forem náhradní rodinné péče je hned několik. Nejčastěji se jedná o osvojení neboli adopci a pěstounskou péči. Další možností je poručenství a péče jiné osoby. Adopce je trvalou záležitostí, kdežto pěstounství trvá po takovou dobu, kdy ji dítě potřebuje, maximálně však do jeho 18 let. Náhradním rodičem se může stát osoba žijící sama či v páru, sezdaném či nesezdaném. Mezi hlavní kritéria patří však poskytnutí vhodných podmínek pro výchovu dítěte. O Terezku se paní Simona společně s manželem soudila roky Paní Simona má dnes čtyři děti. „Já mám z předchozího vztahu, manžel má také holčičku s bývalou přítelkyní – tu mám osvojenou, protože se jí matka vzdala – a pak máme v pěstounské péči Terezku a jedno dítě máme společně s nynějším manželem," vyjmenovala na začátek s úsměvem.


Celý článek najdete zde: https://liberecka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/30349-je-to-vase-dite-i-kdyz-ho-neporodite-rika-pestounka-z-liberce-simona-neumann-proc-ubyva-pestounu.html?utm_source=copy

žena a děti