Jako náraz auta do zdi. Experti varují děti a teenagery před elektrickou šlehou

Datum publikace: 25. 07. 2024
Periodikum:
denik.cz
Každoročně se v Česku poraní elektrickým proudem asi čtyři sta lidí, z toho 170 dětí. Pokud člověk zásah přežije, lékaři umí zázraky. Léčba je ale dlouhá a dotyčný se potýká s traumatem i celoživotními následky. Odborníci varují před velkým nebezpečím, kterému by se měli vyvarovat hlavně teenageři a děti, které léto láká k dobrodružstvím.

Působilo to nevinně. Parta přátel si loni v červnu toužila udělat selfie na odstaveném vagónu v Letohradě na Ústeckoorlicku. Jenže je po vyšplhání na vagón zasáhl elektrický proud z trakčního vedení - jednoho dokonce smrtelně. Přitom se drátů nedotkli. Starosta města Petr Fiala má tragické důsledky události dodnes v živé paměti. „Zpozorněl jsem ve chvíli, kdy jsem slyšel letět vrtulník,“ uvedl.

Elektrický oblouk

Část veřejnosti má za to, že elektricý proud může člověku ublížit jen při přímém dotyku. Odborníci ale upozorňují, že k tragédiím dochází i elektrickým obloukem. Jedná se o nemilosrdný fyzikální jev, který nastává, když se člověk drátu přímo nedotkne, ale je od něj vzdálen řádově v decimetrech. Podle expertů je to podobné, jako když auto rozjeté rychlostí 120 kilometrů za hodinu narazí do betonové zdi. „Dochází k takové intenzitě elektrického pole, že dojde k přeskoku, který nejprve nastává ve formě jiskry, která se postupně rozrůstá v obloukový výboj,“ vysvětlil vedoucí laboratoře velmi vysokého napětí Vysokého učení technického v Brně Michal Krbal.

Celý článek najdete zde: https://www.denik.cz/zdravotnictvi/elektricky-proud-oblouk-urazy-prevence-deti-rizika.html

Budova první pomoci