Dítě v nemocnici má právo na nepřetržitou přítomnost rodiče

Datum publikace: 25. 03. 2023
Periodikum:
inspirante.cz
Moje nejstarší vzpomínka, kdy jsem jako dítě zažila nečekané odloučení od rodičů v důsledku hospitalizace, sahá do hluboké minulosti, do období socialismu. Pamatuji si, jak stojíme s rodiči na dlouhé nemocniční chodbě, mžourám do ostrého světla zářivek a pak, nevím proč, se ocitám v náruči cizí starší ženy v uniformě zdravotní sestry. Na hlavě má velký bílý čepec, kterého se bojím. Dívám se na konec chodby, kde stojí moji rodiče a natahuji za nimi ruce. Nerozumím, proč mě ta cizí paní někam odnáší a proč mě rodiče nezachrání.

Dnes už vím, že mi v té době byly tři roky a hospitalizovali mě po úrazu v nemocnici bez maminky, protože tehdy se každý rodič, jehož dítě bylo přijato do nemocnice, musel adaptovat na tehdejší systém a dítě svěřit do výhradní péče zdravotnického zařízení. Podobně tomu bylo v porodnicích, kde neexistoval pro matku a novorozence rooming-in, tatínkové nemohli být přítomni porodům a návštěvy novorozenců probíhaly často tak, že maminky svým manželům ukazovaly novorozeňata z okna. Tehdy veřejnost ani nemohla vědět, co se za zdmi nemocnice děje.

Ale vraťme se k mé vzpomínce z dětských let. V místnosti, kam mě sestra odnesla, bylo ještě několik takto osamocených dětí a každé mělo svou kovovou dětskou postel s vysokými mřížkami, kolem níž chodili cizí lidé v bílých pláštích. Myslím, že právě tam se to stalo, kdy jsem přestala na vazbu k rodičům spoléhat. Jsem si jistá, že nejsem zdaleka jediná, komu se ještě v dospělosti vybavují pocity bezmoci, opuštění a separační úzkosti, které v nemocnici zažíval v dětském věku.

Celý odkaz najdete zde: https://inspirante.cz/dite-v-nemocnici-ma-pravo-na-nepretrzitou-pritomnost-rodice/

dítě po chemoterapii