- Domů
- O čem se mluví
- Dítě si nemůže vybrat podmínky narození. Anonymita dárců by měla být prolomena, míní právník
Dítě si nemůže vybrat podmínky narození. Anonymita dárců by měla být prolomena, míní právník
Datum publikace: 30. 08. 2022
Periodikum:
irozhlas.cz
České zákony mají v anonymním dárcovství pohlavních buněk trhlinu. Skrytá identita dárce a současně právo dítěte na znalost původu vyvolává kolizi, má jasno Jakub Valc, právník z Masarykovy univerzity v Brně. Vidí ale i další nesrovnalost. „Není dán legitimní důvod zamezovat navázání kontaktu dárce a uměle počatého dítěte za situace, kdy s tím oba souhlasí nebo o to dokonce aktivně usilují,“ říká v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Jak je v českém prostředí legislativně upravena anonymita dárců pohlavních buněk?
Platná právní úprava obsažená v zákoně o specifických zdravotních službách výslovně zakotvuje požadavek vzájemné anonymity dárcovství pohlavních buněk. To znamená, že poskytovatel dané zdravotní služby (asistované reprodukce) nemá oprávnění ani povinnost sdělit neplodnému páru nebo takto počatému dítěti údaje o anonymním dárci, což platí i obráceně, tedy pro případné snahy anonymního dárce získat údaje o neplodném páru nebo dítěti, které bylo za pomocí jeho vajíčka nebo spermatu počato.
Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pravnik-jakub-valc-darovani-spermii-umele-oplodneni-zakony-deti-rodice_2208270600_vtk