Děti jsou v mobilu dvě a půl hodiny ve všední den a čtyři ve volný. Některé zanedbávají i spánek či jídlo

Datum publikace: 10. 02. 2023
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Digitální technologie hrají stále významnější roli ve volném čase dětí. Na počítači, mobilu nebo tabletu stráví žáci a žákyně ve věku od 11 do 15 let v průměru přes dvě a půl hodiny denně. O víkendu ještě mnohem víc. Vyplývá to ze studie Sociologického ústavu akademie věd, která se zaměřila i na jejich další volnočasové aktivity.

Mezi nejoblíbenější dětské aktivity patří sport, výtvarná činnost, zábava s kamarády a hraní počítačových her. V běžný školní den mají děti nejčastěji dvě až čtyři hodiny volného času. Tento údaj potvrdilo ve zmíněné studii zhruba čtyřicet procent dotázaných žáků. Výběr aktivit se liší podle sociálně-ekonomického postavení rodiny. „Mezi dětmi z rodin se základním vzděláním například neprovozují sport dvě třetiny, zatímco v rodinách vysokoškolských je to zhruba třetina,“ upozornil vědecký pracovník ze Sociologického ústavu Akademie věd Jiří Šafr.

Alarmující statistika

Čím dál výraznější část volného času děti věnují digitálním technologiím. Ve všední dny v průměru dvě hodiny a osmatřicet minut, o víkendu čtyři hodiny a dvě minuty. „Některé děti zmiňovaly, že kvůli té době, kterou tráví na internetu, zanedbávají i spánek nebo jídlo,“ konstatovala další vědecká pracovnice Sociologického ústavu Akademie věd Věra Patočková.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/deti-jsou-v-mobilu-dve-a-pul-hodiny-ve-vsedni-den-a-ctyri-ve-volny-nektere-zanedbavaji-i-spanek-ci-j-10969

Dívka na telefonu