Další dva měsíce volna pro rodiče malých dětí nebudou. Podle ministerstva by to bylo příliš drahé

Datum publikace: 22. 08. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Rodiče dětí do osmi let nakonec nebudou mít nárok na další dva měsíce volna. Ministerstvo práce a sociálních věcí po čtyřech letech příprav z plánů vycouvalo. Česko přitom mělo nepřenosným dvouměsíčním volnem pro rodiče reagovat na požadavky evropské směrnice.

Pro každého rodiče aspoň dva měsíce volna, které buď využije, nebo volno propadne. Převést ho na druhého partnera nepůjde. Takový druh volna chce pro matky a otce dětí do osmi let zajistit ve všech členských státech evropská směrnice o slaďování soukromého a pracovního života z roku 2019. Od té doby na její transpozici pracovalo také české ministerstvo práce a sociálních věcí. Bývalé šéfce resortu Janě Maláčové ze SOCDEM (dříve ČSSD) se ale návrh na to, jak by takové „navazující rodičovské volno“ nebo také „navazující otcovská dovolená“ mohlo fungovat v českém systému, nepodařilo prosadit. A ani současné vedení ministerstva pod Marianem Jurečkou z KDU-ČSL nebylo o nic úspěšnější a naráželo na zamítavý postoj ostatních resortů i zaměstnavatelů. Po čtyřech letech jednání, příprav a příslibů nakonec ministerstvo vzalo zpátečku. Podle ministra Jurečky by bylo opatření příliš nákladné. „V tento okamžik jsme ty kroky pozastavili, protože původní návrh by znamenal skutečně obrovské nároky na státní rozpočet,“ řekl Radiožurnálu Jurečka.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/rodicovska-dovolena-deti-evropska-unie-jurecka_2308181430_pj

Děti s matkou v přírodě