Chudobu a nevzdělanost rodičů často zdědí i jejich děti, varuje Rut Veselá

Datum publikace: 01. 02. 2023
Periodikum:
podripsky.denik.cz
„Když se spoléháme na to, že žáky podpoří ve studiu jejich rodiče se základním vzděláním, tak to nemůže fungovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Deník metodička kariérního poradenství z Člověka v tísni Rut Veselá. Ta rovněž koordinuje projekt Retrostipendia, financovaný Nadací Albatros. Projekt podporuje sociálně znevýhodněné děti na cestě za kvalitním vzděláním. Bez pomoci by skončily již po základce, takto si udělají maturitu a některé jdou i na vysokou školu.

Jak složité je přesvědčit rodiče ze sociálně slabých poměrů, že by měli nechat své dítě studovat na střední škole? Dítě jim může brigádami významně pomoci s rodinným rozpočtem, popřípadě se postará o mladší sourozence.
Základním kritériem při výběru do našeho programu jsou rodiče, kteří dosáhli jen základního vzdělání. Většinou nemají životní zkušenost, že vzdělání vede k lepšímu životu. Často řeší spoustu vážných existenčních trablů s bydlením, s dluhy, s prací. A studium je finančně náročné. Není úplně divu, že nemají motivaci nutit děti do studia. Hodně záleží na přístupu samotných mladých lidí. To je první náš boj – přesvědčit tyto teenagery, že vzdělání je pro ně důležité. Tam, kde není ani motivovaný rodič, ani motivované dítě, nezmůžeme nic. Tam, kde aspoň nějaká motivace existuje, mohou naše stipendia a další podpora zafungovat. A takové rodiny vybíráme.

Celý článek najdete zde:https://www.denik.cz/z_domova/rozhovor-rut-vesela-karierni-poradenstvi-clovek-v-tisni.html

děti