Vánoce v azylovém domě

Autor/ka: Redakce portálu Šance Dětem
Datum publikace: 10. 12. 2018, Aktualizováno: 22. 09. 2023

Máte už v době adventu nějaký speciální vánoční program? Co konkrétně?

Jaroslav Němec (Arc.charita) S maminkami a dětmi prožíváme v azylových domech všechny svátky během roku. Během adventu se připravujeme na Vánoce. Pečeme vánoční cukroví, vyrábíme vánoční ozdoby na stromeček, povídáme si o vánočním příběhu, který děti poté zachycují v kresbách.

Jana Zemanová (Kolp.dům) Snažíme se seznámit maminky s vánočním příběhem například četbou z Nového zákona, rozhovorem o smyslu Vánoc na komunitním setkání, návštěvou divadelního představení pro děti s rodiči. Každoročně se matky s dětmi zúčastňují Starobohnického vánočního těšení, které probíhá přímo před naším domem (součástí jsou divadelní vystoupení, koledy, stánky s vánočním zbožím a občerstvením, živý Betlém, betlémské světlo). Maminky s dětmi také vyrábí vánoční obrázky pro dárce, pečeme vánoční cukroví. 

Slaví se i Mikuláš? Jak to probíhá?

Jaroslav Němec  Do některých azylových domů přichází Mikuláš a naděluje dětem dobroty, někde se tato tradice nedrží. Záleží na konkrétním domě, na jejich dalším programu v tomto období a tak dále.

Jana Zemanová Některý rok se koná přímo v kostele mikulášská nadílka, kam předem pro naše děti dodáme balíčky. Letos nabídla návštěvu Mikuláše neziskovka Bona, která sídlí nedaleko nás. 

Jak je to na Štědrý večer? Odjíždějí maminky s dětmi ke svým blízkým? Nebo spíš zůstávají u vás?

Jaroslav Němec Zhruba polovina maminek a dětí zůstává, polovina odjíždí za příbuznými.  

Jana Zemanová Koho pozvou příbuzní nebo přátelé, ten odjíždí. Zůstávají 1 až 2 matky, někdy si udělají společnou večeři. Někdo ale přísně dbá na soukromí. 

Jak maminky s dětmi které zůstávají slaví Štědrý večer? Jak den probíhá?

Jana Zemanová Snaží se dodržovat tradiční podobu Štědrého večera. Připraví si slavnostní večeři, ozdobí si stromeček, rozsvítí ho a nadělí dětem dárky. V posledních letech mají matky i dostatek potravin od Potravinové banky.

Jaroslav Němec Vzhledem k tomu, že na Štědrý den nejsou všechny rodiny v azylovém domě, proběhne společná oslava dříve, několik dní před Štědrým dnem. Večer se všichni sejdou. Maminky, děti, pracovníci Charity. Zpívá se. Po setmění odcházejí děti zapálit ven prskavky a vracejí se ke svítícímu stromečku s dárky. Každé dítě má pod stromečkem dárek podle svého přání. Maminky měly loni poukázku do obchodu s drogerií a kosmetikou, kde si mohou vybrat dárek podle svého přání, nebo peníze využít na potřeby rodiny – pleny a podobně. Zkrátka podle svého rozhodnutí. Jsme vděční sponzorům, kteří nám takové Vánoce v azylových domech pomáhají zajistit. Krásná spolupráce je v Azylovém domě Gloria v Praze na Barrandově s Nadací Agel. Tato Nadace si vzala celý Azylový dům Gloria pod svůj patronát. Dlouhodobě ho finančně podporuje a o Vánocích zajišťuje dětem a maminkám dárky. A také příspěvek na potraviny, takže každá rodina dostane ovoce, něco na přilepšenou a suroviny na štědrovečerní večeři. Tu si maminky připravují samy, a trávení Štědrého večera je pak v úzkém rodinném kruhu. 

Jak je to s dárky? Ptají se maminky na pomoc, třeba z různých sbírek? Jak jim pomáháte vy?

Jaroslav Němec Hlavním vánočním dárkem pro děti je většinou dárek od nadace nebo sponzora, kterého Charita pomůže zajistit. Děti si přejí obvykle hračky – lego, panenky, a podobně. Větší děti ale například i boty, náušnice, hodiny. Tedy praktické dárky, které jsou pro děti z běžných rodin samozřejmostí. Maminky se pak snaží dětem přilepšit dalším drobným dárkem, ale jejich finanční možnosti jsou velmi omezené.

Jana Zemanová Naštěstí se vždy přihlásí nějací dárci sami, například zaměstnanci kooperativy, spořitelny, lidé z okolí. My se jako organizace obracíme na obchodní centrum Krakov, které každoročně organizuje vánoční strom splněných přání, s následnou nadílkou dárků zakoupených zákazníky.

A jak maminky a děti tento čas prožívají? Užívají si svátky naplno nebo jsou spíš poznamenaní tím, že nemohou mít vlastní domov? Takový, jaký by si představovaly?

Jaroslav Němec Je to velmi individuální. Pokud je maminka v azylovém domě nová, je obvykle psychicky velmi vyčerpaná. Ještě před nedávnem byla v situaci, ze které neviděla východisko. Vyhazovaly ji z bytu, hrozilo jí odebrání dětí do ústavní péče, týral ji životní partner. Cítíte-li se na dně, nebude vaše radost z Vánoc nijak veliká. Maminky, které mají svou situaci relativně zvládnutou, prožívají svátky s větším uvolněním. Nedávno jsem mluvil s maminkou, která se právě stěhovala z azylového domu do sociálního bytu. Byla plná sebevědomí, že její život nabírá dobrý směr. Na Vánoce se velmi těšila.

Jana Zemanová Svátky jim přinášejí oba prožitky. Chybí jim rodina a tak se především zaměřují na to, aby děti dostaly co nejvíce dárků. Většina matek, bohužel, je hodně pod komerčním tlakem a snaží se především zajistit hojnost všeho. Máme dost práce před vánoci vysvětlit, že v tom kouzlo vánoc nespočívá a zadlužení může přinést těžký začátek nového roku.

Všem maminkám a dětem v azylových domech přejeme za redakci Šance Dětem krásné prožití Vánoc, a ať jejich kroky v roce 2019 vede šťastná hvězda.

Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

Související literaturu a další zdroje informací najdete v naší Odborné knihovně, pod pojmy "Vánoce" a "azylový dům".

Autor/ka

Autoři tohoto článku jsou členy redakce portálu Šance Dětem.

Vánoční dekorace

Jaký prostor má k dispozici vaše dítě?

Choices