- Domů
- Příznaky, léčba a prevence vší
Příznaky, léčba a prevence vší
Autor/ka: doc. MUDr. Jan David, Ph.D.
Datum publikace: 13. 03. 2025, Aktualizováno: 14. 04. 2025
Nejběžnějším parazitem, který napadá lidi, je veš dětská. Tento hmyz saje lidskou krev, což vede k nepříjemnému svědění pokožky hlavy. Na rozdíl od některých jiných druhů vší nepředstavuje riziko přenosu nemocí a lze se ho poměrně snadno zbavit. Probereme příznaky zavšivení i jak lze tyto obtížné parazity rozpoznat a úspěšně eliminovat?
Obsah článku
- Veš šatní a veš muňka
- Veš dětská
- Životní cyklus vši dětské
- Jak se vši přenáší?
- Příznaky pedikulózy
- Pomůže lidová moudrost?
- Jak se vší účinně zbavit?
- Jak vši vyčesat?
- Ošetření domácnosti
- Existuje účinná prevence?
Na celém světě existuje přibližně pět set různých druhů vší. V České republice bylo identifikováno dvacet šest druhů, z nichž tři mohou parazitovat na člověku. Jedná se o veš dětskou (Pediculus capitis), veš šatní (Pediculus corporis) a veš muňku (Phthirus pubis), lidově zvanou filcka. Vyvolávají svědivé parazitární onemocnění kůže, známé jako pedikulóza.
Veš šatní a veš muňka
Veš šatní žije v textiliích a její přítomnost obvykle souvisí s nedostatečnými hygienickými podmínkami. Ve vyspělých zemích je v současnosti její výskyt výjimečný. Veš muňka se nejčastěji vyskytuje v ochlupení v oblasti genitálií. Přenáší se pohlavním stykem nebo sdílením osobního prádla a nejvíce ohrožuje osoby s promiskuitním chováním. U dětí se tyto dva druhy vší vyskytují jen ojediněle.
Veš dětská
Obrázek

Nejrozšířenější formou pedikulózy je pediculosis capitis, kterou způsobuje veš dětská. Na rozdíl od jiných druhů vší, až na výjimečné případy, nepřenáší další onemocnění. Její výskyt si také nemusíme vykládat jako zanedbání hygieny. Tito parazité dokážou přežít i pravidelné mytí, česání a fénování vlasů.
Životní cyklus vši dětské
Nákaza je poměrně běžná především tam, kde se shromažďují děti: v mateřských a základních školách, zájmových kroužcích a na táborech.
Nejzranitelnější skupinou jsou děti v období povinné školní docházky. U dívek je výskyt pedikulózy čtyřikrát vyšší než u chlapců.
Veš dorůstá do velikosti přibližně tří milimetrů, má protáhlé tělo a přežívá výhradně ve vlasech. Typická je pro ni malá hlava a tři páry nohou s drápky, které jí umožňují pevně se držet vlasů.
Ústní ústrojí vši je uzpůsobené k probodnutí kůže a následnému sání krve. Tu saje čtyřikrát i pětkrát denně. Vši se vyskytují po celé hlavě, nejhustěji však v oblasti spánků, zátylku a v okolí uší, kde samičky kladou vajíčka. Ojediněle se mohou objevit také v obočí nebo vousech.
Vajíčka, která samičky vší kladou ke kořínkům vlasů a na oděv (například pokrývky hlavy), připevňují odolným a nerozpustným tmelem. Z vajíček se po sedmi až jedenácti dnech líhnou larvy (nymfy), které se třikrát svlékají, než dospějí. Celý vývoj trvá přibližně osm dní a nymfy během něj sají krev průběžně. Dospělé samičky nakladou za svůj život až padesát vajíček.
Vajíčka známá též jako hnidy, zůstávají na vlasech i po vylíhnutí vší. Můžeme si je splést s živými parazity, což vede ke zbytečnému opakovanému použití přípravků proti vším. Živá vajíčka mají žlutobílou barvu jsou protáhlá a necelý milimetr dlouhá. Po vylíhnutí vši zprůsvitní. Veš z vajíčka vylézá skrze čepičku na vrcholu hnidy.
Zajímavá je schopnost vší přizpůsobit svůj vzhled barvě vlasů hostitele. Tmavovlasé děti tak budou hostit vši tmavší než ty světlovlasé. To opět komplikuje včasné rozpoznání nákazy.
Jak se vši přenáší?
Veš dětská parazituje výhradně na člověku a zdrojem nákazy je vždy jedinec, který již vši má. Přenos probíhá jednoduše – veš, obvykle oplodněná samice, přeleze z jedné hlavy na druhou. Dítě si tak do vlasů přinese rovnou novou generaci vší a snadno je může předat i dospělým. K nákaze vší může výjimečně dojít i nepřímým přenosem, například přes čepici, sluchátka, hřeben, ručník, ložní prádlo či čalouněné sedačky v MHD. Mimo lidské vlasy však vši dlouho nepřežijí – hnidy se bez hostitele nevylíhnou a dospělé vši hynou do 18–24 hodin, protože potřebují pravidelný přísun krve a nesnášejí chlad a sucho. Prostředí mimo vlasy je pro ně natolik nepříznivé, že je samy od sebe neopouštějí. Hnidy se nikdy nepřenášejí. Chemicky barvené vlasy, těhotenství či krátký účes nezaručí, že se vám vši vyhnou.
Vši se mohou šířit pouze úzkým vlasovým kontaktem. V žádném případě nejsou schopné na nového hostitele přeskočit nebo přeletět.
Vši se nejvíce šíří na podzim se začátkem školní docházky. Další nárůst ohrožení nákazou pozorujeme v zimě, pravděpodobně v souvislosti s nošením a vzájemným vyměňováním pokrývek hlavy, které mohou vši přenášet.
Příznaky pedikulózy
Obrázek

Pro zjištění přítomnosti vší je nutné pečlivě prohlédnout vlasy a zaměřit se na výskyt hnid a dospělých jedinců. Prohlídku provádějte pod dostatečným osvětlením, protože vši se přizpůsobují barvě vlasů hostitele. Jednoznačným důkazem aktivního zavšivení je nález živých, pohybujících se vší. Výskyt hnid ve vzdálenosti méně než osm milimetrů od pokožky hlavy ukazuje na pravděpodobný výskyt živých vší. Pokud nalezneme pouze hnidy, je možné, že samička nakladla vajíčka a opustila hostitele. Hnidy si s lupy nespletete, protože jsou pevně přichycené k vlasům a obtížně se odstraňují.
V prvním měsíci po nákaze se u poloviny infikovaných osob neprojeví žádné příznaky. Populace vší se teprve rozrůstá. Dochází však k nepříjemnému svědění a pálení pokožky hlavy tam, kde sají krev. V těchto místech se mohou objevit drobné červenofialové skvrnky (petechie) a zarudlé pupínky (papuly). Při dlouhodobém zavšivení hrozí záněty kůže, neklid a nespavost. Škrábání postižených míst může vést k tvorbě lineárních oděrek (exkoriací), které se mohou dále infikovat a vyústit v ekzém. Mezi příznaky se někdy může objevit i zvýšená teplota a zduření lymfatických uzlin, zejména pokud dojde k sekundární infekci v důsledku poškození kůže.
Pomůže lidová moudrost?
V domácím prostředí se k likvidaci vší a hnid často používají různé „osvědčené“ metody. Jednou z nich je použití psího šamponu proti blechám, který však může vyvolat nežádoucí reakce. Další známou, ale rizikovou metodou je použití petroleje – agresivní látky, která může způsobit popáleniny nebo silnou alergickou reakci. Chemické barvení vlasů sice pravděpodobně vši zahubí, ale zároveň při něm do těla pronikají toxické látky, které se obtížně odbourávají. Zejména u dětí se proto tato metoda nedoporučuje. Stejně tak není vhodné stoprocentně spoléhat na octový zábal.
Jak se vší účinně zbavit?
V první řadě je důležité zachovat klid a uvědomit si, že zavšivení nemusí být známkou nedostatečné hygieny ve vaší domácnosti nebo zanedbáním péče o dítě. V žádném případě není potřeba stříhat vlasy. Vší se lze zbavit snadno a bez větších komplikací. Úspěšná léčba spočívá v odstranění parazitů a hnid spolu s důslednými hygienickými opatřeními v domácnosti.
Nejdůležitější je zvolit vhodný přípravek k odstranění vší.. Na trhu jsou běžně dostupné ve třech kategoriích:
- Šampony a spreje s insekticidy – účinkují na vši ochromením jejich nervové soustavy.
- Přípravky se silikony – obalí vši a způsobí jejich udušení.
- Přírodní prostředky s olejnatými složkami – ucpávají parazitům dýchací cesty, čímž je zahubí.
Vši se přizpůsobují a jejich odolnost vůči insekticidům roste. Nejúčinnější je proto použít přípravky na bázi silikonů (například látka dimeticon) a olejů, které parazity nejen znehybní, ale i udusí.
Nejčastěji vši odolávají látkám jako permethrin, d-phenothrin, deltamethrin a b-cypermethrin.
Při použití odvšivovacího prostředku důsledně dodržujte pokyny v návodu. Pečlivě jej aplikujte na celou délku vlasů i pokožku hlavy a nezapomeňte na opakování procesu podle doporučení výrobce.
Hnidy odstraňte mechanicky speciálním hřebenem takzvaným všiváčkem, který má vzdálenost mezi jednotlivými zuby 0,2–0,3 mm.
Přítomnost živých vší či hnid nejčastěji odhalí:
- v 95 % rodiče
- ve 3 % škola,
- v 1,5 % kadeřník a
- pouze v 0,5 % pediatr.
Jak vši vyčesat?
Vyčesávejte za mokra. Vlasy nejprve mírně navlhčete šamponem a kondicionérem. Vším tak zamezíte v pohybu a snadněji je vyčešete.
Pokyny pro mokré vyčesávání:
- Vyčesávání provádějte v předklonu nad vanou či umyvadlem nebo v záklonu nad bílým papírem položeným na stole.
- Vlhké vlasy nejprve rozčešte běžným hřebenem, abyste odstranili zacuchaná místa.
- aplikujte kondicionér nebo olivový olej, který usnadní rozčesávání vlasů speciálním hřebenem s hustými zuby.
- Důkladně pročešte všechny vlasy „všiváčkem,“ od kořínků až po konečky. Po každém tahu hřeben zkontrolujte a očistěte. Pomocí starého zubního kartáčku odstraňte z hřebene zachycené vši a hnidy a opláchněte je v umyvadle. Celý postup opakujte alespoň dvakrát a vyčesané vši spláchněte.
- Opláchněte kondicionér nebo olej.
Obrázek

Vyčesávání by mělo trvat do té doby, dokud se neobjeví první vyčesané vši, nebo alespoň pět minut. Pokud se během této doby žádné vši neobjeví, lze předpokládat, že se ve vlasech nenacházejí. Pro jistotu vyčesávání opakujte každé tři až čtyři dny po dobu dvou týdnů. Svědění pokožky hlavy může přetrvávat i po úspěšném odstranění vší, a to až po dobu jednoho týdne.
Ošetření domácnosti
Opatření, která je třeba přijmout:
- Důležitá je dezinfekce oděvů, ložního prádla a ručníků vypráním při vysokých teplotách přesahujících šedesát stupňů.
- Všechny děti, učitelé ve třídě a všichni jejich rodinní příslušníci, kteří mají vši, si nutně musí umýt vlasy šamponem proti vším dostupným na trhu.
- Pokud se toto ošetření nepoužije u všech a ve stejnou dobu, může dojít k dalšímu přenosu.
- Předměty, které jsou v přímém kontaktu s vlasy (hřebeny, kartáče), je třeba ošetřit přípravkem na lezoucí hmyz nebo namočit do roztoku obsahujícího chlor.
- Každý člen kolektivu musí používat vlastní předměty osobní hygieny (ručník, hřeben) a nepůjčovat si je navzájem. Totéž platí pro čepice, šátky nebo jiné pokrývky hlavy.
Častou chybou je ale i zbytečná aplikace odvšivovacích přípravků z „preventivních“ důvodů.
Existuje účinná prevence?
Na trhu je preventivní sprej, který obsahuje repelentní složku a éterické oleje a chrání před parazity až po dobu jednoho dne. K odpuzování vší funguje dobře i tea tree olej nebo eukalyptový olej. Olejíček stačí lehce namazat do pěšinky vlasů, případně přikápnout do šamponu, kterým myjete vlasy, či lehce pokapat vnitřek čepice.
Zejména ve školních zařízeních je důležité často měnit osobní a ložní prádlo, udržovat pořádek ve skříních s oblečením, čistit hřebeny, kartáče, ručníky, mikiny, čepice a šály.
Každý člen kolektivu musí používat vlastní osobní hygienické potřeby (ručník, hřeben) a pokrývku hlavy.
Zdroje:
- https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/jak-na-vsi-priznaky-lecba-a-prevence-jedne-z-nejcastejsich-detskych-obtizi/
- https://www.hygpraha.cz/jak-resit-vyskyt-vsi-ve-skolach-2/
- https://www.cambridge.org/core/journals/parasitology/article/abs/studies-on-populations-of-headlice-pediculus-humanus-capitis-anoplura-ii/C1D20769E4A41C357633C0AC7F16977F
- Carl Zimmer: Vládce parazit – Pohled do světa nejnebezpečnějších tvorů planety. Paseka, Praha 2005
Související literaturu a další zdroje informací naleznete také v naší Odborné knihovně.
Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru nebo nás sledujte na Facebooku!
Odebírat newsletter Sledovat na Facebooku
Pomohly vám informace v tomto článku?
