Zásadní krok v novodobé historii Česka se nově zabrzdil. Proč měly kojenecké ústavy skončit už dávno

Datum publikace: 26. 04. 2023
Periodikum:
heroine.cz
Jsme jednou z posledních vyspělých zemí, která umisťuje ty nejmenší děti do ústavní péče a nechává je tam až do dospělosti. V srpnu 2021 bylo co slavit. Poslanci a poslankyně po patnácti letech debat a mnoha předchozích marných snahách odhlasovali, že se kojenecké ústavy konečně zruší. Zásadní krok v novodobé historii Česka se má ale nyní zbrzdit. Zbytečně.

Na ten pátek uprostřed léta se bude ještě dlouho vzpomínat. Dostatečný počet poslanců a poslankyň tehdy rozhodl o tom, aby kojenecké ústavy (oficiálně se jmenují dětské domovy pro děti do tří let) na konci roku 2024 definitivně zanikly. Bylo to napínavé až do úplného konce. Dobře si to pamatuju: sama jsem organizovala tři happeningy na Malostranském náměstí v centru Prahy pokaždé na stejné téma: děti mají vyrůstat doma, nikoliv v ústavech. K překvapení mnoha ale nyní ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo v novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí s návrhem, aby se fungování ústavů prodloužilo ještě o další dva roky. Skončit by tak měly až na konci roku 2026. Přitom argumentů, proč to není dobrý krok a vlastně to ani není třeba, je víc než dostatek.

Celý článek najdete zde: https://www.heroine.cz/rodina-a-vychova/zasadni-krok-v-novodobe-historii-ceska-se-nove-zabrzdil-kojenecke-ustavy-mely-skoncit-uz-davno

plačící kojenec