Zájem o pediatrii klesá, rodiče shánějí dětského praktika

Datum publikace: 28. 03. 2023
Periodikum:
zezdravotnictvi.cz
Dětských praktických lékařů je dlouhodobě nedostatek. Podle Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost je ordinací zhruba 1800, chybí jich asi 300. Navíc mají dětští praktici nejvyšší průměrný věk mezi lékařskými specializacemi, blíží se 60 letům. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka předběžná data ukazují, že stále méně pediatrů odchází pracovat do ordinací.

„Z dat, která máme k dispozici, předběžně vyplývá, že došlo ke snížení zájmu o obor praktický lékař pro děti a dorost a zvýšení počtu těch, kteří zůstávají v nemocnicích,“ řekl ministr. Už dříve uvedl, že do léta chce představit svou vizi změn v pediatrii. Do konce roku pak chce připravit i změnu legislativy.

Zda ale půjde o návrat samostatného studijního programu praktického dětského lékařství, který žádá sdružení těchto lékařů, podle něj jasné zatím není. „Zdá se, že praktičtí lékaři jsou, aspoň většinově, přesvědčeni, že zkrácení by pomohlo. Má to samozřejmě svoje úskalí, ale já jsem připravený realizovat jakékoliv řešení, které situaci zlepší,“ dodal Válek.

Celý článek najdete zde: https://zezdravotnictvi.cz/zpravy/zajem-o-pediatrii-klesa-rodice-shaneji-detskeho-praktika/

lékař