Vyhledat nadané děti pomohou školám na Vysočině speciální počítačové hry

Datum publikace: 28. 11. 2023
Periodikum:
idnes.cz
S vyhledáváním nadaných dětí budou na Vysočině pomáhat speciální počítačové hry. Talentované děti pomůže odhalit diagnostický systém Invenio, který vyvinul tým odborníků z Masarykovy univerzity. Systém pomocí umělé inteligence vytipuje žáky prvního stupně nadané v oblasti fyziky a techniky přímo na školách. Testování se děje formou interaktivní hry a zároveň eliminuje stres a trému.

Kraj Vysočina by chtěl testování nabídnout plošně všem základním školám v kraji. „Rozhodnutí, jestli se připojí, ale bude na každé škole,“ připomenul krajský radní pro školství Jan Břížďala. Jako první se v rámci pilotního projektu do testování zapojí žáci třetí a čtvrté třídy základní školy v České Bělé na Havlíčkobrodsku. „Zájem zatím projevilo 70 procent dětí. Testovat bychom chtěli už začátkem prosince,“ prozradil ředitel školy Jan Čepl. O metodu projevil zájem ještě předtím, než do procesu vstoupili lidé z hejtmanství Kraje Vysočina. „Zaujal mě celý ten systém. Dlouhodobě pracujeme s dětmi, které mají nějaká podpůrná opatření, ale nevyhledáváme a nepracujeme s dětmi nadanými. Toto je nástroj, který nám je pomůže odhalit,“ domnívá se. Dosavadní systém vyhledávání nadaných žáků je z velké části založen na rodičích, kteří přivedou své dítě do pedagogicko-psychologické poradny k odbornému vyšetření. Podle krajského radního Jana Břížďaly se na základních školách nedaří identifikovat i několik desítek tisíc nadaných dětí.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/skola-dite-zak-nadani-pocitacova-hra-ceska-bela-invenio.A231123_761611_jihlava-zpravy_mv

Děti ve třídě