Více než polovina dětí se ve škole setkává s šikanou, oběťmi jsou i kantoři

Datum publikace: 15. 03. 2023
Periodikum:
idnes.cz
Asi 57 procent základních a 63 procent středních škol řešilo v posledních třech letech alespoň jeden případ šikany mezi žáky. Od posledního šetření v roce 2015/2016 se tak jedná o nárůst. Nejčastěji žáci šikanují slovně, více se na školách objevuje i šikana učitele.

Vyplývá to z informací úterní tiskové konference ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala s ministrem školství Vladimírem Balašem. Podle něho se ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT) tomuto tématu věnuje kontinuálně. Poslední velké tematické šetření bylo realizováno v roce 2015/2016.

„Nyní jsme ho realizovali znovu. To rizikové chování přitom můžeme sledovat v několika oblastech. V reálné praxi škol jsou to ale nejčastěji různé projevy agrese, šikany a kyberšikany,“ uvedl na konferenci Zatloukal. Až 40 procent škol v šetření uvedlo, že žádný problém se šikanou neřešilo. Zatloukal ale upozornil, že to neznamená, že na těchto školách projevy šikany vůbec nejsou. Učitelé je podle něj mohou akorát řešit jen v rámci nevhodného chování, a ne jako šikanu.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kybersika-sikana-deti-socialni-site-internet-skoly-nebezpeci.A230314_095248_domaci_imat

děti ve třídě