Stop fackování dětí. Stát chce skoncovat s výchovnou metodou třetiny Čechů

Datum publikace: 17. 07. 2023
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Novela zákona má označit fyzické trestání dětí za nepřijatelné. Česko je jedním z posledních států EU, kde toto neplatí. Je to asi i jeden z důvodů, proč se k nám ze zahraničí stěhují sekty, které doma čelily soudům za bití dětí.

Náboženská sekta Dvanáct kmenů odešla z Německa do České republiky, když rodinám z této komunity odebraly tamní úřady děti, protože se zjistilo, že jsou pravidelně bity. Na severu Čech se zase před několika lety usídlila náboženská komunita z Dánska – a také kvůli podezření z fyzických trestů. Oba případy, vylíčené podrobně v pořadu Terén Kristiny Cirokové, naznačují, že to může souviset s benevolencí, již fyzickému trestání dětí poskytuje český právní řád. „Je možné, že to s tím souvisí. Můžou tady (obě sekty – pozn. red.) třeba lépe argumentovat, že tresty, které používají, jsou přiměřené,“ říká o případech zmíněných komunit i náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák (STAN). Patří k těm, kteří mohou situaci změnit, neboť se se skupinou dalších odborníků podílí na vzniku novely občanského zákoníku, jež by měla dát společnosti jasný signál, že tělesné trestání dětí je nepřijatelné. Tělesné trestání dětí je totiž sice zakázáno v 65 státech světa, ne však v Česká republice. Ta se už v roce 2007 zavázala, že ve svých zákonech takový zákaz také zakotví, avšak přesto je Česko jednou z posledních zemí v Evropské unii, které tento závazek nesplnily.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-konec-fackovani-deti-ministerstvo-spravedlnosti-chysta-zmenu-zakona-233826

Bitý chlapec