Sociální problém není jenom chudoba

Datum publikace: 06. 06. 2023
Periodikum:
kurzy.cz
Za příznivými statistikami, které řadí Česko k zemím s nejmenším podílem chudých lidí, se skrývá značně velká část populace těch, jimž příjem ze zaměstnání neumožňuje důstojný život. Sociální antropoložka Lucie Trlifajová upozorňuje, že za příznivými statistikami, které řadí Česko k zemím s nejmenším podílem chudých lidí, se skrývá značně velká část populace těch, jimž příjem ze zaměstnání neumožňuje důstojný život. Jak se vlastně zkoumá chudoba?

Základní měření chudoby lze rozdělit na dva typy. Jednak ji můžeme posuzovat podle expertně stanovených kritérií, jako je třeba výše příjmů nebo schopnost pokrýt vybrané náklady. Druhou možností je pak posuzování chudoby založené na tom, jak svou situaci vnímají sami lidé. V Česku nejčastěji slyšíme o prvním způsobu, takzvaném ohrožení příjmovou chudobou, které se zde dlouhodobě pohybuje v úrovni devět až deset procent. Tento indikátor vyjadřuje podíl domácností, jejichž příjem je nižší než 60 procent mediánu ekvivalizovaného disponibilního příjmu domácnosti v zemi. Používá se často v mezinárodních srovnáních a  Česká  republika podle něj vychází velmi dobře, v posledních letech nejlépe z celé  Evropské unie, což vypadá hezky. Problém je, že odráží spíše míru nerovnosti. 

Celý článek najdete zde: https://www.kurzy.cz/zpravy/722539-socialni-problem-neni-jenom-chudoba-za-priznivymi-statistikami-ktere-radi-cesko-k-zemim-s/

dlaně s mincemi