Škola v přírodě je pro hendikepované děti často jediná možnost strávit čas mimo domov. Rodičům ale na ni chybí peníze

Datum publikace: 18. 04. 2024
Periodikum:
novinky.cz
Škola v přírodě již dávno není o tom, že si městské děti jezdí odpočinout do přírody. Kromě učení a objevování krás přírody je zde čeká spoustu dobrodružství a také utužování přátelství, což je v dnešní době o to důležitější. U hendikepovaných dětí má škola v přírodě často ještě mnohem větší rozměr.

Život s hendikepovaným dítětem je náročný jak fyzicky, tak psychicky, a často se pojí s nemalými finančními náklady a v mnoha případech rovněž se sociální izolací. Ačkoliv se mnozí rodiče snaží pro své děti udělat maximum, řada z nich nemá šanci našetřit tolik peněz, aby s dětmi mohli vyrazit někam na dovolenou, zaplatit jim vytoužené kroužky, letní tábory, ale i školy v přírodě. Podobně tomu je i u šesti dětí z hradecké školy Daneta, které se potýkají s hendikepy, jako je dětská mozková obrna, onemocnění ledvin či mentální retardace. I tyto děti sní o tom, že budou moci se spolužáky vyjet na školu v přírodě, ale jejich rodiče nemají dost peněz na to, aby jim tento sen splnili. Škola v přírodě je přitom pro mnoho z těchto dětí jedinou možností, jak strávit nějaké dny mimo město, bez rodičů, s kamarády a přitom se naučit spoustu nových věcí. I na škole v přírodě probíhá výuka, jen méně hodin a jinou formou. Mnohem větší důraz je kladen právě na rozvoj sociálních vazeb. I proto děti na školu v přírodě tak rády jezdí, což platí samozřejmě i pro učitele či vychovatele, přestože pro ně to znamená mnohem více starostí i větší zátěž.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-skola-v-prirode-je-o-zazitcich-i-utuzovani-pratelstvi-hendikepovanym-detem-dava-ale-casto-jeste-vic-40468074

Vozíček pro hendikepované