- Domů
- O čem se mluví
- Sebepoškozování se týká každého čtvrtého dítěte. Proč to dělají a jak na to jako rodič reagovat?
Sebepoškozování se týká každého čtvrtého dítěte. Proč to dělají a jak na to jako rodič reagovat?
Datum publikace: 18. 10. 2022
Periodikum:
prozeny.cz
Pandemie covidu a s nimi spojené izolace zhoršily psychické potíže populace. Každé čtvrté dítě má podle odborníků zkušenost se sebepoškozováním. Proč bolest uleví, jak to mají rodiče poznat a jak reagovat?
Sebepoškozování v posledních letech výrazně narůstá. Člověk, nejčastěji dospívající, si sám ubližuje, například řezáním žiletkou nebo škrabáním do krve. Cílem není připravit se o život, ale nejčastěji jde o potřebu fyzickou bolestí přebít psychické trápení. Proč to děláš? Otázka, na kterou dospělí dostávají opakovaně odpovědi typu: Nevím. Nemůžu si pomoci. Jen tak. Uleví se mi. Je mi lépe. Možná se to zdá podivné, ale sebepoškození skutečně může dítěti ulevit od napětí, úzkosti a psychické bolesti. Poněkud jinou příčinu uvádějí naopak někteří adolescenti, kteří říkají: Je ve mně takové prázdno, že potřebuji alespoň něco cítit. A někdy chtějí prostě patřit do party. Jak u dětí, tak u dospělých se může jednat o epizodu, experiment nebo bohužel soustavnější chování. Jak sebepoškozování poznat, jak reagovat jako rodič a co pomůže?
Celý článek najdete zde: https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-wiki-nemoci-sebeposkozovani-detem-ulevi-od-psychickych-potizi-jak-ho-poznat-a-co-delat-83814