Se zavedením příkrmů po šestém měsíci neotálejme, dětem klesá zásoba železa, říká odbornice

Datum publikace: 19. 03. 2023
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„V prvním roce života nejde o to, kolik toho dítě sní. Naší úlohou je nabízet pestrost a ochutnávání různých konzistencí, barev i teplot. Množství můžeme nechat na dítěti,“ říká Lucie Zátopková, zakladatelka a autorka blogu detskeprikrmy.cz.

Lucie reflektuje, že začít zavádět dětem příkrmy se obecně doporučuje mezi čtvrtým a šestým měsícem. „Se zavedením po šestém měsíci neotálejme. Dětem klesá zásoba železa, kterou si s sebou nesou z dělohy. Miminko potřebuje devětkrát víc železa než dospělý člověk.“ Zhruba v desátém měsíci života by se děti měly podle Lucie Zátopkové potkat i s kousky v jídle. „To je důležité kvůli dalšímu vývoji svalů v obličeji, například kvůli pozdější výslovnosti,“ dodává. Podle čeho se rozhodnout, jestli už je na příkrmy čas? „Můžeme sledovat různé signály. Že dítě udrží vzpřímeně hlavičku, dokáže koordinovat oči, ruce a ústa nebo že dokáže posunout sousto v ústech a spolknout je. A velikým signálem je samozřejmě zájem o jídlo,“ pokračuje Lucie Zátopková.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/se-zavedenim-prikrmu-po-sestem-mesici-neotalejme-detem-klesa-zasoba-zeleza-rika-8951424

Matka krmí dítě