Samoživitelé nevědí, kam se obrátit, řekla Pavlová. Spustit chce vlastní web

Datum publikace: 15. 11. 2023
Periodikum:
idnes.cz
Rodiče samoživitelé podle prezidentovy manželky Evy Pavlové často nevědí, kam se obrátit o pomoc, pokud ji potřebují. Na svém připravovaném webu chce mít rozcestník, kde by mohli najít potřebné informace, uvedla na úterní odborné konferenci Sólorodičovství 2023. Podle výsledků sčítání lidu z roku 2021 bylo v Česku zhruba 508 600 neúplných rodin, z 85 procent jsou to domácnosti vedené matkami.

V úvodu konference řekla, že přivítala novelu zákona o náhradním výživném. Novela platí od začátku listopadu, příspěvek stát vyplácí od roku 2021 rodinám, kde druhý rodič na dítě neplatí výživné a je po něm vymáháno soudně. Částku ve výši do tří tisíc korun měsíčně na dítě může rodič čerpat čtyři roky. „Překvapilo mě, že je v současné době vypláceno jen devíti tisícům dětí. Přitom se předpokládá, že počet může být daleko větší,“ řekla Eva Pavlová. Podle Kamily Hejnák Vlčkové z oddělení koncepce rodinné politiky MPSV je více než 30 procent rodin samoživitelů ohroženo chudobou. „Vnímám, že v případě nouze ani nevědí, kam se obrátit,“ uvedla Pavlová. Podle ní to vyplývá i z dopisů, které jí píšou. Největší podíl neúplných rodin je podle dat MPSV v Karlovarském a Ústeckém kraji.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/eva-pavlova-rodice-samozivitele-pomoc-web-rodina.A231114_164312_domaci_kurl

Matka chová syna