Rozhovor s dětským lékařem a neonatologem

Datum publikace: 18. 08. 2022
Periodikum:
nemocnice-neratovice.cz
Jak probíhá prvotní ošetření miminka jen chvíli po příchodu na svět? Proč není třeba se obávat žloutenky, kterou trpí na 50 % novorozenců? Co vše jsou dnes schopny detekovat nové screeningové přístroje? Jak moc je důležité bezprostřední přiložení dítěte k maminčinu prsu a kojení? Tomu všemu se v rozhovoru věnuje dětský lékař tělem i duší, neonatolog a pediatr MUDr. Peter Košík z Nemocnice a Porodnice Neratovice.

Jste pediatrem se zaměřením na neonatologii. Byla to vaše první volba už během studia?

Během studia jsem téměř jako každý student medicíny procházel různými obory, a tak mě oslovilo více odborností, kde bych se po škole rád viděl. Po promoci jsem se hlásil do okresní nemocnice, kde byla i JIP pro nezralá nebo nemocná miminka. Putoval jsem na ARO oddělení, kde jsem poznal základy intenzivní péče, a poté jsem během celého profesního života už nezatoužil jít jinam.

Jak byste popsal svou práci?

V prostředí porodnice docházíte do kontaktu jednak s rodiči, se kterými v rámci týmové práce s porodníky, genetiky a dalšími odborníky řešíte rizika z prenatálního období vývoje dítěte, ale také zvažujete vhodný postup v případě v této době již patrných rizik. Naštěstí valná většina dětí přichází na svět vcelku přirozeně, a tak často jen přihlížím nebo lépe řečeno „jsem u zázraku zrození“, který je neopakovatelným momentem nejen pro samotné rodiče, sourozence a další blízké, ale také pro nás, kteří tomu pomáháme tak, aby bylo vše na startu nového života skutečně v pořádku.

Celý článek najdete zde: https://www.nemocnice-neratovice.cz/novinky/rozhovor-s-detskym-lekarem-a-neonatologem-mudr-petrem-kosikem/

na porodním sále