Přibylo anorexie i přejídání. Po pandemii se ukázaly extrémy, říká lékařka

Datum publikace: 19. 04. 2023
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Poruchy příjmu potravy jsou na vzestupu. Nejvíce zasaženou skupinou jsou adolescenti, za pět let jich přibyly téměř dvě třetiny. Kapacity potřebné péče jsou ale nedostačující.

S nějakou formou poruchy příjmu potravy se potýká skoro osm procent populace. Na začátku 21. století to přitom bylo 3,5 procenta. Obrovský nárůst se týká převážně mladých, nejčastěji mezi 14 a 20 lety. Navzdory počtu případů je ale kapacita zařízení pro mladistvé malá. „Dostupnost je opravdu naprosto nedostatečná. Rodiče dětí mohou hledat péči několik měsíců,“ upozorňuje psychiatrička Hana Papežová, předsedkyně Sekce pro poruchy příjmu potravy České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. V rozhovoru pro Seznam Zprávy radí, jak s dětmi o poruchách mluvit i jak jim lze v některých případech předcházet. Častý je totiž generační přenos duševních potíží. „U našich pacientů vidíme problémy už v rodině – ať už je to obezita, přísné diety, restrikce, nebo extrémní pozornost věnovaná výživě,“ vysvětluje lékařka. Děti přebírají vzorce chování svých rodičů, pravděpodobnost poruch je u nich pak vyšší.

Co je důvodem toho obrovského nárůstu poruch příjmu potravy?

Počty případů se zvyšovaly delší dobu. Obrovský nárůst pozorujeme jako následek covidu. Dosavadní světová literatura to vysvětluje především tak, že právě mladí lidé, adolescenti, hůře snášeli nejistotu a sociální izolaci. Mnozí najednou dokonce nevěděli, jestli má život smysl. Kromě vynechávání jídla se začínali poškozovat a cítili se ztracení. V populaci obecně v tu dobu někteří zhubli, jiní přibrali. Pandemie změnila životní styl natolik, že se více ukázaly extrémy v jídelním režimu na obou stranách. Někteří si začali jídla ubírat, protože nemohli chodit ven, sportovat, jak byli zvyklí, a báli se přibrat. Jiní zase řešili pocity úzkosti a nejistoty přejídáním.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-pribylo-anorexie-i-prejidani-po-pandemii-se-ukazaly-extremy-rika-lekarka-229428

Dívka si měří obvod pasu