Příbuzní pěstouni znovu získají sociální pojištění, schválil to Senát

Datum publikace: 27. 07. 2022
Periodikum:
advokatnidenik.cz
Příbuzní pěstouni, kteří se o dítě začali starat před koncem minulého roku a dostávali za to odměnu od státu, zřejmě nebudou muset za dobu péče platit důchodové a zdravotní pojištění. Pěstounství by se u nich zařadilo mezi takzvané náhradní a vyloučené doby a zohlednilo by se při výpočtu penze. Zdravotní odvody by pak posílal stát. Počítá s tím vládní novela zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některých dalších zákonů, kterou dne 20. července schválit Senát a den poté podepsal prezident republiky Miloš Zeman.

Do konce loňského roku dostávali všichni dlouhodobí pěstouni od státu odměnu, která se považovala za příjem a platily se z ní odvody. Od začátku letošního roku platí novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, podle níž mají odměnu jen cizí pěstouni, které zprostředkoval úřad. Nezprostředkovaným příbuzným či blízkým pěstounům stát poskytuje příspěvek, u něhož důchodové a zdravotní pojištění není. Podle ministra práce a sociálních věcí Ing. Mariana Jurečky schválený návrh pěstouny do systému zdravotního a sociálního pojištění vrací. Noví pěstouni by mohli mít „adaptační bonus“, tedy až dva roky bez placení odvodů po převzetí dítěte, zmínil ministr Jurečka. Novela stanovuje také to, že pokud příbuzní pěstouni začali letos v prvním pololetí pobírat starobní, invalidní či pozůstalostní penzi, měla by se jim se zohledněním nových pravidel o vyloučené a náhradní době dopočítat. Údaje, které jsou potřeba pro budoucí důchod, by vedl u pěstounů úřad práce. Po skončení roku by je pak přes ministerstvo zaslal sociální správě.

Celý článek najdete zde: https://advokatnidenik.cz/2022/07/21/pribuzni-pestouni-zrejme-znovu-ziskaji-socialni-pojisteni-schvalil-to-senat/

Žena se dvěma dětmi