Přestimulované děti. Nepřehánějte to s kroužky, dítě potřebuje i lenošit. Kolik je tak akorát?

Datum publikace: 19. 09. 2023
Periodikum:
maminka.cz
Naše babičky si možná z dětství pamatují jen hudebku nebo kreslení, dnešní školáci běhají z kroužku do kroužku. A někdy doslova. Výběr nejrůznějších aktivit pro děti je skutečně veliký, ale stejně tak velké jsou často i ambice rodičů. Je to ale v pořádku, aby dítě pořád něco dělalo?

Kroužky jsou samozřejmě fajn, protože dítě kultivují a učí se v nich spoustu nových věcí. Někdy ale chodí někam, kam by vůbec chodit nechtěly, jen proto, že rodičům připadá nevhodné, aby jen tak nečinně seděly v družině. Nezřídka tak dítě chodí každý den na nějaký kroužek. Kolik je tak akorát a na co by měli rodiče myslet především?

Pozor na přestimulování

Nadměrná stimulace je reakce těla na nadměrnou aktivitu nebo podněty. Malé děti mohou být snáze stimulované než starší děti, ale některé děti mají nižší prahové hodnoty v jakémkoli věku. Jak říká psycholožka Kristina Zemánková, žijeme ve světě, který je specifický obrovským množstvím stimulů a podnětů. „V podstatě žijeme ve stavu trvalého přetížení. Což je absolutně nepřirozené a v důsledku nezdravé. Prakticky to znamená, že naše mysl je neustále ve stavu ohrožení. Nemáme šanci si odpočinout, uvolnit se, zregenerovat. A to se týká i dětí,“ říká psycholožka.

Celý článek najdete zde: https://www.maminka.cz/clanek/prestimulovane-deti-neprehanejte-to-s-krouzky-dite-potrebuje-i-lenosit-kolik-je-tak-akorat

Děti malují