Pozor na fotky dětí na internetu. Focení ve škole mohou rodiče odmítnout, říkají odborníci

Datum publikace: 04. 09. 2023
Periodikum:
radiozurnal.rozhlas.cz
Na Radiožurnálu začíná nový pořad o technologiích a bezpečnosti na internetu. Jmenuje se Antivirus a bude o všem možném, co nás může potkat v on-line světě. „Budeme probírat aktuální kyberútoky a podvody na internetu, dávat typy, jak ochránit svoje data nebo i své děti,“ přibližují redaktoři Jana Magdoňová a Jan Cibulka. První díl se zaměřil na fotografování dětí ve školách a zveřejňování takových fotek.

S novým školním rokem dostane řada rodičů k podpisu souhlas s focením dětí, a případně i zveřejněním takových fotek na webu školy nebo na sociálních sítích. Není ale pravda, že podpis souhlasu by byl povinný. „Jedním ze základních parametrů takového souhlasu je, že je svobodný,“ vysvětluje advokát Josef Bátrla, který se věnuje právu informačních technologií. Dodává, že takový souhlas je taky možné kdykoli odvolat, někoho k němu nutit tedy ani nedává smysl. To potvrzuje i Luboš Zajíc, který vede Asociaci ředitelů základních škol. „Je to ochrana soukromí, a to je záležitost vyhrazená zákonným zástupcům,“ řekl Českému rozhlasu s tím, že do takového rozhodnutí nepřísluší školám zasahovat. Jak ale dodává, osobně si myslí, že to není úplně ideální.

Celý článek najdete zde: https://radiozurnal.rozhlas.cz/pozor-na-fotky-deti-na-internetu-foceni-ve-skole-mohou-rodice-odmitnout-rikaji-9065060

Třída ve škole