Otcovská dovolená v roce 2023: Vše, co potřebujete vědět

Datum publikace: 27. 02. 2023
Periodikum:
maminka.cz
Když se vrátíte s novorozeným miminkem z porodnice domů, podpora a pomoc novopečeného tatínka je velmi důležitá a každá maminka ji ocení. Vždyť první společné dny a sžívání se s potomkem jsou naprosto zásadními okamžiky pro nově vzniklou rodinu. Dobrou zprávou proto je, že od loňska mohou tatínkové využít dokonce dvou týdnů tzv. otcovské dovolené místo dosavadních sedmi dní. Jak a kde požádat o otcovskou dovolenou, kdo má nárok a kolik dostane?

Zákon č. 330/2021 Sb., kterým se změnil zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, účinný od 1. 1. 2022, přinesl změny týkající se otcovské poporodní péče neboli otcovské dovolené. Otcové, kteří odvádějí nemocenské pojištění, si do loňského roku mohli po narození potomka v šestinedělí vybrat sedm dní volna, během kterého dostávají v rámci sociální dávky 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské dovolené.

Podmínkou nároku na otcovskou je dostatečná doba nemocenského pojištění, a to nejméně 3 měsíce před nástupem na otcovskou. Dále musí být otec zapsán v rodném listu dítěte nebo převzít dítě mladší 7 let do náhradní péče.

Celý článek najdete zde: https://www.maminka.cz/clanek/otcovska-dovolena-bude-delsi-kde-a-jak-zadat-o-prispevek-zmeny-2023

miminko