Obezitu způsobují dětem rodiče jídlem i geny. Je potřeba se tuku zbavit už v dětství, tvrdí experti

Datum publikace: 06. 03. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
V Česku přibývá obézních dětí. Ukazují to čerstvá data pediatrů, která zveřejnili v souvislosti se sobotním Světovým dnem obezity. Nárůst je především v důsledku epidemie covidu-19 a opatřeními, jako byly lockdowny a online výuka. Odborníci upozorňují na to, že pokud se dětem nepomůže, můžou mít pak problémy s váhou po celý život. Řešením můžou být nové možnosti léčby.

„Minimálně 50 procent obézních dětí bude mít problémy s tímto onemocněním i v dospělosti. Vídáme víc děti s vyšším stupněm a také je tam vyšší procento dětí, které mají závažné komplikace,“ vysvětluje Jan Boženský, předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti. Z aktuálních dat lze vyčíst, že před pandemii bylo v Česku přes 10 procent obézních dětí. Podle posledních čísel jich je 16,5 procenta. Ze zkušeností lékařů vyplývá, že pokud se člověk nezbaví obezity v dětství, v dospělosti je to o dost obtížnější. „Alarmující je, že narůstá takzvaný metabolický syndrom. Jde o děti, u kterých jsou jasné první metabolické komplikace v relativně včasném věku. Očekáváme, že v průběhu dalších pěti deseti let výrazně naroste procento diabetiků druhého typu. A dnes to budou mít i relativně mladí lidé,“ varuje lékař.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/cukrovka-obezita-covid-deti_2303051622_fos?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Jídlo z fast foodu