Oba rodiče mají právo na střídavou péči, bez ohledu na nízký věk dítěte

Datum publikace: 22. 02. 2023
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Ústavní soud se zastal muže, který usiluje o střídavou péči. Podle ústavních soudců totiž neobstojí všeobecné argumenty obecných soudů, je třeba se vypořádat s konkrétními okolnostmi.

Ústavní soud (ÚS) konkrétně zrušil výrok rozsudku Krajského soudu v Ostravě a výroky rozsudku Okresního soudu v Opavě, ve věci bude muset prvoinstanční soud rozhodnout znovu. Ústavní soud to dnes uvedl na svém webu. Stěžovatel je otec nezletilého dítěte. Okresní soud v Opavě svěřil rozsudkem dítě pro dobu po rozvodu manželství rodičů do péče matky s tím, že dítě je ještě útlého věku (v době rozhodování bylo tříleté) a je primárně citově navázáno na matku, s níž dosud strávilo většinu života. Do budoucna nalézací soud střídavou péči nevyloučil. Jeho závěr neovlivnilo ani zjištění, že je to také otec, kdo má dostatečné podmínky pro péči o nezletilého, je schopen se o chlapce postarat a má (stejně jako matka) srovnatelnou rodičovskou způsobilost. Krajský soud v Ostravě následně rozsudek po odvolání muže potvrdil. V ústavní stížnosti muž především namítal, že obecné soudy dostatečně neodůvodnily, proč není v daném případě střídavá péče možná. Neobstálo podle něj prosté konstatování věku nezletilého či vzdálenosti rodičů (přibližně 70 kilometrů, 60 minut jízdy autem).

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-oba-rodice-maji-pravo-na-stridavou-peci-bez-ohledu-na-nizky-vek-ditete-226176

Otec s dcerou