Někteří kantoři šikanu mezi žáky přehlížejí. Škola není skleník, říkají

Datum publikace: 11. 04. 2023
Periodikum:
medium.seznam.cz
Ticho za trest, vyčleňování ze skupiny, nadávky, drobné legrácky, ponižování a naschvály, to jsou pro každého člověka hotová muka. Dle řady výzkumů se se šikanou v českých školách setká téměř každý, ať už jako oběť, agresor nebo přihlížející.

Škola má vytvářet bezpečné prostředí, to jí ostatně ukládá i školský zákon, pedagogové by měli včas zasáhnout a šikanu řešit, co když jí ale rozpoznat neumí a učit se nechtějí? I to je má zkušenost ze čtvrteční návštěvy jednoho okresního gymnázia.

Co je šikana?

Šikana je podle Michala Koláře ubližování někomu, kdo se nemůže nebo nedovede bránit, jedná se o skupinové onemocnění a zprostředkovaně má vliv na celou společnost. Mezi agresorem a jeho obětí je nepoměr sil, jedná se o záměrné chování (agresoři vědí, že páchají zlo), samoúčelné chování (důvod je malicherný a vždy se něco najde - jsi malý? Slovák? Ukrajinec, nebo máš ploché nohy? Agresorovi je to jedno, hlavně když uspokojí své potřeby…).

Celý článek najdete zde: https://medium.seznam.cz/clanek/jakub-vlach-nekteri-kantori-sikanu-mezi-zaky-prehlizi-skola-neni-sklenik-rikaji-6100

žákyně ve škole