Na zápis do školek chodí i dvouleté děti, rodiče hlásí potomky na víc míst

Datum publikace: 01. 06. 2023
Periodikum:
idnes.cz
Dostat dítě do mateřské školky je v některých městech v Olomouckém kraji složité. Někde jsou problémem nedostatečné kapacity, jinde takzvaná zápisová turistika, kdy rodiče zapíšou děti na více míst.

Poptávku ovlivňují také velké počty přihlášených dětí mladších dvou let a problémem je, že ve školkách zůstává také velké množství předškoláků s odkladem. Umístit dítě do mateřské školy je přitom pro řadu rodičů základní krok, aby se mohli vrátit do práce a nemuseli přitom platit chůvy nebo soukromé školky. Jenže na všechny děti se například v Olomouci nedostane. Téměř všechny školky jsou po uskutečněných zápisech každoročně naplněny na sto procent své kapacity. „Dceru ani do jedné školky nepřijali, a to bude mít příští rok v květnu čtyři roky. Do školky, kterou máme blízko od domu, jsme podali odvolání a budeme doufat, že ji nakonec školka přijme,“ doufá šestatřicetiletá Veronika z Olomouce. Musí se už vrátit do práce. „Někteří rodiče zapíší děti třeba do pěti školek, jenže pak už někteří nenahlásí, že nenastoupí, a tím blokují místa,“ upozorňuje Veronika.

Do školek se hlásí víc dětí, než může přijmout

„Do každé mateřské školy se každý rok hlásí mnohonásobně více dětí, než je možné přijmout. Důvodů, proč se na některou ze školek hlásí více dětí, může být několik, například malý počet školek v dané lokalitě, dostupnost dopravního uzlu či preference rodičů,“ vysvětlila vedoucí odboru školství magistrátu Hana Fantová.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/materska-skola-skolka-zapis-deti-rodice-kapacita-mista.A230531_728549_olomouc-zpravy_dmk

Děti si hrají ve školce