Mohla si za to sama. Třetina lidí stále viní oběti domácího násilí, ne agresory

Datum publikace: 21. 04. 2023
Periodikum:
idnes.cz
Více než třetina lidí je přesvědčená, že oběti alespoň v části případů nesou zodpovědnost za to, co se jim děje. Častěji jsou o tom přitom přesvědčení muži. A to i přesto, že se každý třetí člověk setkal ve svém okolí s psychickým týráním. Vyplynulo to z výzkumu agentury IPSOS pro iniciativu Pod svícnem.

Victim blaming. To je anglický termín, který do češtiny lze přeložit jako obviňování oběti. Jeho smyslem je dospět k závěru, že si může za způsobenou újmu sama. Podle průzkumu si to myslí každý třetí a zejména toto přesvědčení převládá u mužů, a to ve více než 41 procentech případů. Data tak potvrzují předchozí výzkum koalice Ne Násilí (NeNa), podle které však vinu oběti připisovalo o něco méně lidí, a to 26 procent oproti nyní zjištěným 35 procentům. „Z terénu víme, že právě toto mentální nastavení okolí přispívá k nenahlášení trestných činů a celkově k nízké motivaci obětí svou situaci řešit,“ uvedla poslankyně a členka Podvýboru pro domácí a sexuální násilí Barbora Urbanová, která je zároveň spoluzakladatelkou iniciativy Pod svícnem.  Jak doplnila, toto chování je patrné ve velké míře v diskuzích. To dokládají také četné výzkumy. Negativní a vulgární komentáře totiž nenabízí řešení ani podnětnou diskuzi, ale naopak mohou některé oběti od sdílení odradit a vyvolat v nich obavy z toho, jak budou reagovat lidé kolem nich. Jak dokazují další zjištění, s rostoucí vírou ve stereotypy navíc klesá pravděpodobnost, že oběť trestný čin nahlásí. Situace je pak podobná, mnohdy ještě horší, také v případě, kdy domácí násilí zažívají muži. Ti často čelí posměškům a odsuzování, navíc mnohdy ani neumějí domácí násilí identifikovat.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/obvinovani-obeti-domaci-nasili-pod-svicnem.A230419_122506_domaci_vlc

 

Muž bije ženu