Méně peněz, méně pohybu dětí. Kvůli zdražování nemají rodiče na kroužky

Datum publikace: 09. 03. 2023
Periodikum:
isport.cz
Je krize, musí se šetřit. Heslo, které momentálně platí v mnoha českých domácnostech. Jenže v některých to dopadlo tak, že se musí šetřit i tam, kde to není až tak správné. V tomto případě na sportování a různých pohybových kroužcích dětí. Podle aktuálního průzkumu společnosti Ipsos muselo kroužky omezit 27 % dětí, některé s nimi musely dokonce úplně přestat.

Na jedné straně ekonomická krize, na druhé tloustnutí a s tím související zdravotní potíže populace. A mezi tím děti. A vypadá to, že právě děti současnou nepříznivou situaci odnesou. Ačkoliv v posledních dvanácti měsících mělo 72 % rodičů doma alespoň jedno dítě ve věku 6-18 let, které navštěvovalo nějaký sportovní oddíl či kroužek, omezování výdajů se v některých případech podepsalo právě na těchto aktivitách. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos z února tohoto roku. Ten vznikl v rámci projektu Díky, trenére, který chce vyjádřit poděkování a podporu těm, kteří v klubech či kroužcích děti vedou, čili trenérkám a trenérům. „Nejdůležitější je pro trenéry poděkování přímo od dětí. A v rámci našeho projektu se ukázalo, že častokrát je to to jediné pořádné poděkování, které trenéři za svou kariéru dostali,“ řekl zakladatel akce Petr Rydl. Podle něj nejde ve většině případů o to, kolik medailí ze sportování dětí vznikne, ale o sportování samotné. „Co víme už teď, je, že přestože covid zamával s tím, jak děti sportují, ekonomická situace bude něco, co to ovlivní stejně, ne-li víc. Ale víme, že trenéři se tomu budou věnovat dál. Šedesát procent z nich to dělá úplně zadarmo, ve svém volném čase,“ dodal Rydl. Své tvrzení mohl opřít právě o zmíněný výzkum. Tím nejzásadnějším, co z něj vyplynulo, je, že víc než čtvrtina dětí (27 %), které navštěvovaly různé sportovní kroužky a kluby, muselo své sportování kvůli dopadům ekonomické krize omezit. A osm procent z toho muselo přestat chodit do klubů či kroužků úplně.

Celý článek najdete zde: https://isport.blesk.cz/clanek/ostatni/428291/mene-penez-mene-pohybu-deti-kvuli-zdrazovani-nemaji-rodice-na-krouzky.html

Tenisová raketa na kurtu