Hned jsme věděli, že je jiný. Budil se dvacetkrát za noc, byl pořád v pohybu, říká máma syna s ADHD

Datum publikace: 24. 08. 2023
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Hned když přišel na svět, všimli jsme si, že je nestandardní. V noci se vzbudil klidně dvacetkrát, byl neustále bdělý, neustále v pohybu. Přes den usnul na 20 minut, mohla jsem si podle něho řídit hodinky. Pro mě to znamenalo chronickou únavu a naprosté vyčerpání,“ říká Jana Martincová, máma čerstvě dospělého syna s ADHD.

„Ve dne v noci si říkal o pozornost a starší zdravá dcera byla najednou na druhé koleji, to mě hrozně mrzelo. Při tom mnohaletém nočním buzení jsem nezvládala všechny vypjaté situace řešit v klidu a bez emocí. Vždycky jsem to brala jako svoje výchovné selhání a byla jsem schopná se dětem omluvit,“ vzpomíná Martincová na doby, kdy se cítila vyčerpána a neustále ve střehu. „Když se sešly matky s dětmi na kávě, seděly spolu u stolku a já se zatím seznámila v restauraci se všemi trubkami a elektrickým vedením, které se syn pokoušel nějak přeskládat,“ vzpomíná. „Probíhá to všechno strašně rychle, že nemáte čas na nic. Ani se litovat,“ popisuje rodičovství dětí s ADHD v kostce.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/hned-jsme-vedeli-ze-je-jiny-budil-se-dvacetkrat-za-noc-byl-porad-v-pohybu-rika-9057629

Logo ADHD